Pamiętajmy o Armii Krajowej

75. rocznicę powstania Armii Krajowej, największej podziemnej organizacji wojskowej w zajętej przez nazistów Europie, przypominają członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Nowej Konstytucji, przy ruchu Kukiz` 15.
AK powstała 14 lutego 1942 roku. W Polsce i Lublinie trwała niemiecka okupacja. Akcję informacyjną przeprowadzono w środę na deptaku. Poprzedziło ją roznoszenie ulotek. – Polskie flagi i polskość widzimy dziś głównie przy okazji meczów piłkarskich. Chcemy pokazać, że nie tylko wtedy należy ją dostrzegać – przekonują członkowie Stowarzyszenia. Dlaczego ta data jest ważna? – Trwała wówczas druga wojna światowa. Nie brakowało zwątpienia, czy kiedyś będzie jeszcze wolna Polska. A niezbędnym jej ogniwem jest armia. I taką, w warunkach okupacyjnych, stworzono z rozkazu generała Sikorskiego– mówił Piotr Jarzyna, jeden z organizatorów akcji ze stowarzyszenia Kukiz` 15.
Po akcji informacyjnej na deptaku inicjatorzy akcji przeszli pod Zamek Lubelski, gdzie złożyli kwiaty pod pomnikiem majora Hieronima Dekutowskiego pseudonim „Zapora”, jednego z najbardziej znanych żołnierzy wyklętych Ziemi Lubelskiej.
AK powstała na bazie z organizacji niepodległościowej Związek Walki Zbrojnej, która istniała od listopada 1939 roku. Pierwszą organizacją podziemno-wojskową była powołana jeszcze we wrześniu tamtego roku Służba Zwycięstwu Polski. W obliczu zajęcia Polski przez Sowietów AK rozwiązano w styczniu 1945 roku. CH