Pamiętamy o arcypasterzu

W środę, 10 lutego, minęła dokładnie dekada od nagłej śmierci lubelskiego arcybiskupa Józefa Życińskiego. Tego dnia w Jego intencji odprawiono mszę św. w lubelskiej archikatedrze, a Jego sylwetce – hierarchy kościelnego, filozofa, światłego intelektualisty poświęcono konferencję zorganizowaną przez KUL, w której wzięli udział m.in. ks. prof. Michał Heller, czy kard. Gianfranco Ravasi.

Konferencja „Aktualność przesłania Arcybiskupa Józefa Życińskiego” odbyła się w trybie online z dostępem otwartym dla wszystkich chętnych. Rozpoczęli ją rektor KUL – ks. prof. Mirosław Kalinowski i metropolita lubelski, abp. Stanisław Budzik, a później osobę zmarłego, jego naukę i przesłanie wspominali kard. Gianfranco Ravasi – przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury, ks. prof. Michał Hellera z Centrum Kopernika, a także prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i Rzecznik Praw Obywatelskich, czy prof. Piotr Gutowski, filozof.

Po zakończeniu konferencji, w lubelskiej archikatedrze odprawiona została msza św. w intencji abp. J. Życińskiego, którego ciało – przypomnijmy – spoczywa w sarkofagu w podziemiach tej świątyni.

Ks. abp. Józef Życiński był lubelskim arcybiskupem w latach 1997-2011. Tym samym pełnił funkcję Wielkiego Kanclerza Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, na której to uczelni kierował także Katedrą Relacji Między Nauką a Wiarą (Wydział Filozofii). W Lublinie odcisnął swoje piętno intelektualisty o szerokich horyzontach myślowych; duszpasterza zachęcającego ludzi kultury, nauki, religii do wzajemnego dialogu; organizatora kontynuowanego do dziś Kongresu Kultury Chrześcijańskiej. Ostatni z nich miał miejsce – z powodu epidemii w okrojonej formie – w październiku 2020 r. Arcybiskup jest postrzegany jako jeden z najbardziej nietuzinkowych pasterzy Kościoła Rzymskokatolickiego w Polsce przełomu XX i XXI w.

Józef Życiński urodził się w Nowej Wsi (woj. łódzkie) 1 września 1948 roku. Studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie, na którym w 1976 roku uzyskał doktorat z teologii oraz na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie. Studiował także w USA – na Katolickim Uniwersytecie w Waszyngtonie oraz w Belgii – na Katolickim Uniwersytecie w Louvain.

Święcenia biskupie otrzymał w 1990 roku obejmując urząd biskupa diecezjalnego diecezji tarnowskiej. W 1997 roku papież Jan Paweł II mianował go arcybiskupem metropolitą lubelskim. Zmarł 10 lutego 2011 roku na zawał serca w Rzymie, gdzie uczestniczył w obradach Kongregacji Wychowania Katolickiego

Marta Żyńska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here