Pamiętamy po raz dziesiąty

Koncert „Chwała Bohaterom” można obejrzeć na kanale „Świdnik Wysokich Lotów” na YouTube

1 marca po raz dziesiąty obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Oficjalnym uroczystościom wojewódzkim, organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej w Lublinie, towarzyszyło wiele wydarzeń w całym regionie. Potrwają one do 27 marca.


Uroczystości 1 marca rozpoczęło złożenie wieńców i kwiatów przez przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, organizacji patriotycznych i młodzież pod pomnikiem-mogiłą więźniów Zamku Lubelskiego pomordowanych w latach 1944-1954. Wieńce złożono następnie pod tablicami znajdującymi się w bramie Zamku, przed pomnikiem „Zaporczyków” na Placu Zamkowym oraz pod pomnikami żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Kolejnym punktem obchodów była msza w kościele pw. św. Michała Archanioła i zapalenie zniczy pod pomnikiem „Żołnierzy Niezłomnych” stojącym na placu obok kościoła.

Wieczorem ulicami Lublina, z placu Litewskiego na plac Zamkowy, przeszedł marsz upamiętniający Żołnierzy Wyklętych. Organizowany od 10 lat, przez lubelskie organizacje społeczne i narodowe pochód, co roku gromadzący ponad tysiąc uczestników, tym razem, ze względów na covidowe obostrzenia miał charakter nieformalny i skromną frekwencję. Gościem honorowym wydarzeni był 94-letni kpt. Longin Rozwadowski ps. „Wilk”, żołnierz AK, NSZ, WiN.

We wtorek 2 marca, w lubelskim IPN odbyła się konferencja popularno-naukowa „Żołnierze Niezłomni – historia i przywracanie pamięci”. Ze względu na pandemię, oglądać można ją było online na facebookowym profilu IPN w Lublinie. Dzień później, na Facebooku i kanale YouTube IPN-u, miała miejsce premiera filmu dokumentalnego o rozbiciu w 1945 roku przez oddziały podziemia niepodległościowego więzienia w Radomiu. Z kolei 4 marca w Radecznicy odbył się uroczysty pochówek odnalezionych szczątków kpt. Romana Szczura vel Szumskiego ps. „Urszula”.

Złożenie wieńców pod pomnikiem „Zaporczyków” w Lublinie

„Chwała Bohaterom”

Koncertem pod tym tytułem Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych upamiętniła społeczność Świdnika. Na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w patriotyczno-historycznym repertuarze zaprezentowali się: zespół „Forteca”, Tadeusz „Tadek” Polkowski oraz Norbert „Smoła” Smoliński, wnuk powstańca warszawskiego, syn opozycjonisty i działacza „Solidarności”, autor i odtwórca utworów patriotycznych w mocnych, rockowych aranżacjach. Występowi ostatniego z tych artystów towarzyszyła na scenie grupa historyczno-rekonstrukcyjna im. 1 Pułku Legii Nadwiślańskiej Ziemi Lubelskiej NSZ, a także uczniowie z XXVII LO im. Zesłańców Sybiru w Lublinie.

W przerwie koncertu, o znaczeniu Wyklętych dla niepodległości Polski rozmawiali burmistrz Waldemar Jakson, wojewoda Lech Sprawka, wicemarszałek województwa Michał Mulawa oraz Marcin Krzysztofik, dyrektor lubelskiego oddziału IPN.

Jeszcze przed koncertem przedstawiciele władz samorządowych i instytucji złożyli symboliczne wiązanki przy Grobie Nieznanego Żołnierza, a starosta świdnicki, Łukasz Reszka wspólnie z wicestarostą Bartłomiejem Pejo zapalili znicz pod krzyżem upamiętniającym miejskie śmierci ostatniego z Niezłomnych, Józefa Franczaka ps. „Laluś” w Majdanie Kozic Górnych.

O Niezłomnych pamiętała również społeczność Zespołu Szkół nr 1 im. C. K. Norwida w Świdniku, która w związku z pandemią powiatowe obchody święta zorganizowała na platformie TEAMS. Uroczystość, była przede wszystkim okazją do przybliżenia sylwetek Wyklętych. Rozstrzygnięto również IX edycję Powiatowego Konkursu Plastycznego „Żołnierze Wyklęci – Niepokonani”. W wydarzeniu, przygotowanym pod kierownictwem Liliany Sosnowskiej, udział wzięło około 120 osób.

Daniel Olbromski, (w)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here