Pan jest moim pasterzem…

…nie brak mi niczego” – głosi psalmista. 22 kwietnia obchodziliśmy Niedzielę Dobrego Pasterza, która rozpoczęła Tydzień Modlitw o Powołania. Kościół od dawna przeżywa kryzys powołań do życia konsekrowanego. Z roku na rok zgłasza się coraz mniej kandydatów do seminariów.


Boom powołaniowy z lat 70. i 80. ubiegłego wieku związany był z wyborem kardynała Wojtyły na papieża. Obecne czasy relatywizmu i indywidualizmu nie sprzyjają poświęcaniu życia sprawom wiary. Dużym wyzwaniem dla młodych ludzi jest życie według rad ewangelicznych, śluby czystości, posłuszeństwa i ubóstwa. Młode pokolenie ma coraz mniejsze zaufanie do Boga, gdyż coraz mniej Go zna – twierdzą znawcy tematu.

Jeszcze i tak mamy najwięcej księży Polaków w Europie

Ale np. w tegorocznych tzw. rekolekcjach powołaniowych w Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Lublinie w tym roku 2 i 3 kwietnia wzięło udział tylko 51 młodych mężczyzn, którzy poprzez wspólną modlitwę, rozmowy z wychowawcami i klerykami chcieli rozpoznać, czy ich powołaniem jest kapłaństwo.

Kościół pw. Dobrego Pasterza

Przy okazji Niedzieli Dobrego Pasterza warto wspomnieć o parafii pod tym wezwaniem, która znajduje się przy ul. Radzyńskiej 3 na lubelskim Czechowie. Pełni ona istotną rolę w życiu duchowym Lublina.
Sumie odpustowej w ostatnią niedzielę przewodniczył i homilię głosił ks. Marek Romańczyk SCJ, ekonom Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Sercanów. Historia świątyni zaczęła się w 1978 roku, kiedy to przy punkcie katechetycznym, prowadzonym przez księży sercanów, powstała Kaplica pw. Dobrego Pasterza. Samodzielny ośrodek duszpasterski utworzono decyzją bpa Bolesława Pylaka 12 grudnia 1980 roku.

Początkowo ośrodek należał do dekanatu lubelskiego miejskiego, a od listopada 1982 r. – do nowo utworzonego dekanatu lubelskiego północnego. 23 lipca 1982 została erygowana parafia. W 1987 r. rozpoczęto budowę nowoczesnego kompleksu sakralnego według projektu architekta Stanisława Machnika z Lublina. Autorem wystroju wnętrz jest Józef Dutkiewicz z Krakowa. Realizatorami budowy byli ks. Zdzisław Kozioł i ks. Stefan Zabdyr. Świątynia została pobłogosławiona przez abpa Józefa Życińskiego 29 listopada 1997 roku.
W kościele znajduje się kaplica Miłosierdzia z relikwiami św. Jana Pawła II i św. Faustyny, gdzie można przez cały dzień adorować Najświętszy Sakrament. Elżbieta Kasprzycka

Mówisz – masz

28 i 29 kwietnia w parafii pw. Dobrego Pasterza będzie miało miejsce sercańskie czuwanie młodzieży „MÓWISZ– MASZ czyli O cokolwiek byście prosili Ojca, da Wam w imię moje” (J 16, 23). Księża sercanie serdecznie zapraszają młodzież i wszystkich, którzy duchem czują się młodzi, na nocne czuwanie. W programie między innymi: konferencja, świadectwo, możliwość skorzystania z sakramentu pokuty, modlitwa wstawiennicza, msza św. i poczęstunek. Gośćmi przedsięwzięcia będą: s. Maria Teresa od Dziesiątka Jezus OCD, ks. Marcin Wójcik SCJ, Wspólnota „Przyjaciele Oblubieńca”. Całość uświetni zespół „Dobry Pasterz”. Początek o godz. 19.00, zakończenie ok. godz. 2.00 w nocy. Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejsze potwierdzenie przybycia.