Pani Elżbieta na zawsze w pamięci i sercach

W wieku 83 lat zmarła Elżbieta Zając, wieloletnia Dyrektor Zespołu Szkół Medycznych w Chełmie, wychowawca wielu pokoleń pielęgniarek, pedagog, społecznik. – Cudowny nauczyciel, żona, matka, teściowa, babcia, prababcia. Przepełniała ją miłość i szacunek do ludzi. Odeszła, ale pozostawiła w nas ślad swojego pięknego życia – tak żegnano Panią Elżbietę podczas jej ostatniej drogi.

Pani mgr Elżbieta Zając zmarła 25 września br. Uroczystość pogrzebowa odbyła się 28 września br. w Bazylice pw. Narodzenia N.M.P. w Chełmie. Pani Elżbiecie w ostatniej drodze towarzyszyli najbliżsi, przyjaciele, a także liczne grono wychowanków i współpracowników.

– Nie wystarczy urodzić się człowiekiem, ale człowiekiem trzeba być i taką maksymą żyła Pani Dyrektor – mówiła podczas uroczystości pogrzebowej jedna z jej wychowanek. – Cudowna kobieta, cudowny nauczyciel, cudowna osoba. Żyła pięknie, była piękna na zewnątrz, ale i w środku. Wymagała od wszystkich tak samo, ale i od siebie. Godność pacjenta była dla niej najważniejsza. Była dla nas wzorem, a jej życie przepełniała miłość i szacunek do innych. Odeszła, ale pozostawiła w nas ślad swojego pięknego życia. Droga Pani Dyrektor, dziękujemy. Spoczywaj w spokoju.

Wzruszającą przemowę wygłosiła także przyjaciółka zmarłej. Podczas nabożeństwa padło wiele słów, które są świadectwem życia Pani Elżbiety, osoby niezwykle zasłużonej w historii Chełmskiej Szkoły Pielęgniarskiej (obecnie Szkoły Policealnej – Medyczne Studium Zawodowe w Chełmie), ale nie tylko.

Elżbieta Zając urodziła się 12 lutego 1938 r. w Klemensowie (powiat zamojski). Tam mieszkała z rodzicami i uczęszczała do szkoły podstawowej do 1948 r. Następnie, rodzina przeniosła się do Rejowca, gdzie w 1955 r. Pani Elżbieta ukończyła Szkołę Podstawową i Liceum Ogólnokształcące. W latach 1955-1956 pracowała w Cukrowni Rejowiec, a od września 1956 r. do sierpnia 1958 r. odbywała naukę w 2-letniej Państwowej Szkole Pielęgniarstwa w Warszawie. Od 1958 do 1961 roku pracowała jako pielęgniarka w Przychodni Reumatologicznej w Chełmie.

W 1961 r. rozpoczęła pracę w 4-Letnim Liceum Pielęgniarstwa w Chełmie jako nauczyciel zawodu. 15 czerwca 1968 r. na Wydziale Pedagogiki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie złożyła egzamin magisterski z wynikiem bardzo dobrym. Przez trzydzieści lat pracowała w „Chełmskich Medykach” jako nauczycielka przedmiotów zawodowych, historii, psychologii, pedagogiki i socjologii, nauki o społeczeństwie. Pani Elżbieta na trwale wpisała się w historię tej Szkoły, początkowo jako wicedyrektor ds. dydaktycznych w latach 1971-1977, a następnie jako dyrektor w latach 1978-1991.

We wspomnieniach zawartych w kronikach szkolnych czytamy: „Jako nauczycielka była wymagająca, ale te wysokie wymagania stawiała zarówno sobie jak i uczennicom. Jej lekcje były pełne zaangażowania, ciekawe, pobudzały do myślenia i aktywności. Zawsze bardzo dobrze przygotowana, posiadała ogromną wiedzę, angażowała ucznia do myślenia”.

Małgorzata Szyszkowska, obecna dyrektor Szkoły Policealnej – Medyczne Studium Zawodowe w Chełmie, która była uczennicą Pani Elżbiety, mówi, że kochała ona młodzież i o nią dbała. Wspomina też, że była perfekcyjnym „szefem”, obdarzonym wrodzonym talentem kierowniczym, bardzo dbającym o rozwój Szkoły i interesy pracowników. We wspomnieniach współpracowników Pani Elżbieta Zając pozostanie osobą, która uwielbiała swoją pracę, dając temu wyraz w działaniach i rozmowach.

– Pamiętam, gdy mówiła: „Zanim zaczniesz wymagać od innych, siebie poddaj surowej ocenie i rób wszystko, jak najlepiej potrafisz” – mówi dyrektor Szyszkowska. – Tej dewizie Pani Elżbieta Zając starała się być zawsze wierna: w pracy, w domu, w działalności społecznej. Szkoła w okresie zarządzania przez Panią Elżbietę była identyfikowana właśnie z jej osobą. Tradycyjnie w szkole kształciły się pielęgniarki, tutaj z jej rąk setki uczennic odebrały symbol zawodu – czepek pielęgniarski.

Dzięki staraniom Pani Dyrektor, uruchomiono kształcenie w nowych zawodach: Wydział położnych, Wydział pracowników socjalnych, Wydział analityki medycznej, Instruktorów Higieny, a Szkole nadano imię Władysławy Szoc. Posiadała niezwykły dar przemawiania, a jej wystąpienia – żywe, pełne istotnych treści – budziły zainteresowanie słuchaczy i skłaniały do refleksji. Praca w szkole była jej pasją. Swoją postawą i zachowaniem budziła szacunek i respekt w pracownikach oraz uczniach. Historia życia i pracy Pani Dyrektor Elżbiety Zając to historia chełmskiego pielęgniarstwa i chełmskiego Medycznego Studium Zawodowego. Żegnamy wychowawcę wielu pokoleń pielęgniarek, pedagoga, społecznika. Pani Dyrektor na zawsze pozostanie w naszej pamięci i sercach.

Za działalność Szkoły i osiągnięcia w dziedzinie wychowania, inspirowane przez Panią Elżbietę Zając, Zespół Szkół Medycznych w Chełmie, jako jedyna szkoła medyczna w kraju w 1988 r. została przyjęta do Klubu Przodujących Szkół. Pani Elżbieta za zaangażowanie i działalność zawodową oraz społeczną została odznaczona: Brązowym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej „W uznaniu Dobrej Roboty”, Medalem za „Wzorową Pracę w Służbie Zdrowia”, Medalem Ludziom Dobrej Roboty. (opr. mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here