Pani Władysława potrzebuje naszej pomocy

Krasnostawskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych rozpoczęło zbiórkę pieniędzy dla Władysławy Panas-Marczewskiej, artystki z Małochwieja Małego, która straciła dom w pożarze.

Wieczorem 19 stycznia w Małochwieju Małym koło Krasnegostawu spłonął dom Władysławy Panas-Marczewskiej, 85-letniej artyski. Strażacy dotarli szybko i ugasili pożar, ale budynek nie nadaje się już do zamieszkania. – Na szczęście pani Władysławie nic się nie stało, zdążyła wyjść z domu, gdy zaczął się pożar, ale jest załamana, straciła wszystko – mówi Alicja Barcikowska, prezes fundacji Sanctus Nemus, która rozpoczęła zbiórkę pieniędzy i darów dla pani Władysławy. Ogień strawił jeden cały pokój, kawałek stropu i dachu, reszta domu jest osmolona i została zalana wodą podczas akcji gaśniczej. Władysława Panas-Marczewska to ludowa artystka. Tka gobeliny, za które wielokrotnie była nagradzana. Pod koniec 2015 r. w Gminnym Centrum Kultury w Siennicy Nadolnej świętowała 60-lecie artystycznej działalności. – Gobeliny niestety też się spaliły – mówi Barcikowska. – To wielki cios dla pani Władysławy, pracowała nad nimi latami – dodaje.
Pierwszej pomocy udzielili artystce mieszkańcy Małochwieja, a sołtys Anna Szymańska przyjęła ją we władnym domu. W. Panas-Marczewską odwiedzili przedstawiciele GOPS, oferując jej miejsce w mieszkaniu chronionym. – Włączyłam się w akcję pomocy dla pani Władysławy, bo od paru lat pomagałam jej i jej kotom. Teraz została pani Władysławie jedna czarna kotka, na szczęście uciekła ona z domu przed ogniem. Mieszka na razie ze mną – mówi A. Barcikowska.
Artystce-seniorce potrzebne są pieniądze, które umożliwią jej zakup ubrań, butów, okularów, leków czy tkanin na nowe gobeliny, przy których wyszywaniu mogłaby odzyskać poczucie sensu życia. – O odbudowie domu trudno marzyć, na to potrzebne byłoby kilkadziesiąt tysięcy zł, a taka kwota jest dla niej astronomiczna – zauważa nasza rozmówczyni.
Każdy, kto chce pomóc pani Władysławie, może dokonywać wpłat na konto Krasnostawskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych, nr konta: 53 8200 0008 2001001375590001, z dopiskiem: darowizna dla pani Władysławy. (kg)