Panie na debacie

Wydział Politologii UMCS przygotował na Dzień Kobiet debatę z cyklu „Kobiety w polityce”.

Wzięły w niej udział: Katarzyna Zabratańska (partia Razem), Genowefa Tokarska (PSL), Maja Zaborowska (Nowoczesna), Lidia Kasprzak-Chachaj (Inicjatywa Polska) i Joanna Kunc (Kukiz’15). Podczas spotkania rozmawiano o kryzysie w stosunkach Polski z USA i Izraelem, stanie demokracji i konsekwencjach Brexitu dla naszego kraju.

– Myślę, że skutki Brexitu zobaczymy dopiero za jakiś czas, czyli w momencie, gdy zakończą się wszystkie negocjacje państw Unii Europejskiej. Zobaczymy, co z tego wyniknie, ale po ok 2-3 latach i po sytuacji ekonomicznej Wielkiej Brytanii. To będzie sytuacja, która wpłynie na inne kraje. Jeśli chodzi o Polskę, mamy ogromne plusy ekonomiczne związane z byciem członkiem UE, ale mamy też ogromne minusy. Szczególnie minusy demograficzne. W Polsce zostają osoby starsze, niedołężne. Reszta wyjeżdża. To są skutki wejścia do Unii – mówiła Joanna Kunc

– Poważniejszy jest problem finansowy, bo z chwila odejścia Wielkiej Brytanii budżet Unii straci 12 mld euro rocznie. Toczy się właśnie dyskusja, czy jesteśmy w stanie bez niej uzupełnić te braki. Te rozmowy są bardzo ważne dla naszego kraju jako tego biedniejszego – podkreślała Genowefa Tokarska.

– Umówiliśmy się, że w naszym państwie rządzi większość, ale z poszanowaniem mniejszości. Ta mniejszość może być czasami bardzo pokaźna. Jeżeli nie szanujemy tej mniejszości, to dochodzi do tego, że mamy wewnętrzną wojnę, co dobrze teraz w Polsce widać. Taką wojnę robi właśnie PiS. Ta partia uważa, że demokracja to rządy większości, która ma prawo deptać mniejszość. To jest zagrożenie – mówiła Maja Zaborowska.

Na zakończenie debaty, w odpowiedzi na pytanie prowadzącej, trójka z pań zadeklarowała swoje poparcie dla prezydenta Krzysztofa Żuka w najbliższych wyborach samorządowych, argumentując to widocznym rozwojem Lublina w ostatnich latach, licznymi inwestycjami i realizowanymi projektami. Posłanka Genowefa Tokarska, jako osoba niezwiązana na co dzień z Lublinem,  wstrzymała się w tej sprawie od głosu, a Katarzyna Zabratańska  stwierdziウa, ソe Krzysztof ッuk nie jest jej kandydatem ani prywatnie, ani politycznie.

Joanna Niećko

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here