Papieski festyn rodzinny

W dniach 8 – 9 czerwca 2019 roku, z okazji 32. rocznicy pobytu św. Jana Pawła II w Lublinie, w parafii pw. Świętej Rodziny na Czubach odbędzie się Papieski Festyn Rodzinny powiązany z integracją rodzin i odpustem parafialnym.

Rozpoczęcie festynu zaplanowany jest 8 czerwca o godz. 11.00 w parku Jana Pawła II przy ul. Szmaragdowej 40. Po rodzinnych zabawach „Rodzina, to ja i…” oraz „Mój dom”, o godz. 12.00 odbędzie się występ scholi „Ave” z parafii. O 13.00 zostanie rozstrzygnięty konkurs plastyczny i wiedzy o św. Janie Pawle II. Występ wokalno– taneczny dzieci i młodzieży z Zespołu Tańca Nowoczesnego „Ruta” będzie miał miejsce o 14.00. Po nim o godz. 15.00 zagra Parafialna Orkiestra Dęta z Szastarki.

Po jej występie nastąpi rozstrzygnięcie loterii fantowej. Na zakończenie pierwszego dnia festynu wystąpi Zespół Wokalny Pasjonatta. Następnego dnia, 9 czerwca, uroczystej sumie odpustowej o godz. 11.30 z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich, będzie przewodniczył ks. abp Stanisław Wielgus. Na godz. 19.00 zaplanowany jest koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego.

Przypomnijmy, że lubelski kościół pw. Świętej Rodziny jest jednym z bardziej znanych w archidiecezji lubelskiej ze względu na celebrowaną 9 czerwca 1987 roku przez św. Jana Pawła II mszę św., która była połączona z udzieleniem święceń kapłańskich dla 50 diakonów z całej Polski. Obecnie wierni w całym kraju przeżywają z kolei wspomnienia związane z 40. rocznicą pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, która miała miejsce w dniach 2 – 10 czerwca 1979 roku. To wtedy padły znamienne słowa: „Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, Tej ziemi”.

Parafia rosła z dzielnicą

Samodzielny ośrodek duszpasterski pw. Św. Rodziny powstał w dzielnicy Czuby wiosną 1982 roku, kiedy to bp Bolesław Pylak zlecił ks. Ryszardowi Jurakowi prowadzenie prac budowlanych i organizowanie pracy ośrodka duszpasterskiego. Do pomocy został skierowany ks. Leszek Kuna. Murowana kaplica w centrum liczącej wtedy ok 6 tys. wiernych i rozrastającej się wciąż, dzielnicy Czuby została poświęcona przez bpa Zygmunta Kamińskiego 12 grudnia 1982 roku, zaś 22 listopada 1984 roku została tu, na mocy dekretu bpa Bolesława Pylaka, erygowana parafia.

W następnych latach stała się ona macierzystą dla parafii MB Różańcowej (1993) i św. Wojciecha (1996). Budynek plebani został wzniesiony w latach 1985-1986. W latach 1986-1990 został wybudowany nowoczesny kościół według projektu zespołu architektów: Zbigniewa Szeligi, Jacka Bieńkowskiego i Bożeny Szeligi.

Realizatorem budowy był ks. Ryszard Jurak. Od kwietnia 1984 roku zakrystią i gospodarstwem domowym oraz katechizacją dzieci zajęły się siostry ze Zgromadzenia Sióstr Rodziny Betańskiej. Kościół wyposażony jest w wysokiej klasy 48-głosowe organy, które stanowią dar jednej z monachijskich parafii i organy 12-głosowe w kaplicy MBNP, gdzie odbywa się wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu. Kościół słynie z Festiwalu Organowego, którego organizatorem i dyrektorem jest Robert Grudzień. Inauguracja 23. Festiwalu Organowego odbędzie się właśnie 9 czerwca 2019 roku. Wystąpi wspomniany już Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze.

W parafii, liczącej obecnie 17 833 wiernych, działa wiele grup apostolskich i modlitewnych, m.in. koła różańcowe, Rycerstwo Niepokalanej, Pomocnicy Matki Kościoła, duszpasterstwo pielgrzymkowe, rada duszpasterska, Jasnogórska Rodzina Różańcowa, Rodzina Miłosierdzia Bożego, Akcja Katolicka, chór Familia, Duchowa Adopcja, Legion Maryi, neokatechumenat, lektorzy, ministranci, Vox Beata, duszpasterstwo harcerzy, KSM, Eucharystyczny Ruch Młodych, Ruch Światło– Życie, schola „RAD”, Wspólnota AA, teatr, Rodziny Nazaretańskie, Odnowa w Duchu Świętych, Grupa Emmanuel, Duszpasterstwo Nauczycieli, Szkoła Modlitwy, Grupa Dobrego Pasterza i grupa misyjna.

Elżbieta Kasprzycka

Słynny festiwal na Czubach

9 czerwca o godz. 19 w Kościele pw. Św. Rodziny rozpocznie się XXIII Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin – Czuby 2019. Koncert inauguracyjny wykona  Państwowy Zespół Pieśni i Tańca „MAZOWSZE” im. Tadeusza Sygietyńskiego.

Tegoroczny festiwal odbywa się pod hasłem „Moniuszko i jego czasy”. Jest autorskim projektem dyrektora festiwalu, a zarazem wybitnego organisty, Roberta Grudnia. W kolejne środy w lipcu i sierpniu o godz. 19 będą odbywać się festiwalowe koncerty, w których niejednokrotnie spotkamy odwołania do muzyki, czasów, i osoby polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki.

O szczegółach tegorocznego festiwalu napiszemy w kolejnych wydaniach Nowego Tygodnia. MS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here