Papieski fotograf w Lublinie

Październik jest w Polsce zdominowany przez uroczystości papieskie, a szczególnie w tym roku, w 40. rocznicę wyboru Jana Pawła II. Parafia pod wezwaniem naszego papieża przy ul. Biskupa Fulmana 9 w Lublinie gościła z tej okazji Artura Mari, wieloletniego fotografa Jana Pawła II, autora ponad miliona zdjęć z pielgrzymek papieskich.

W środę, 17 października, odbyła się msza św., na której swoje świadectwo głosił Arturo Mari. Opowiadał on o swojej służbie u boku Świętego Jana Pawła II. Podczas mszy św. z okazji czterdziestolecia pamiętnego konklawe kazanie wygłosił ks. dr hab. Jan Miczyński. Po mszy św. miało miejsce nabożeństwo dziękczynno-błagalne przy relikwiach św. Jana Pawła II, po którym otworzono w przykościelnej kaplicy ekspozycję pamiątek po św. Janie Pawle II. Triduum ku czci Świętego Patrona poprowadził przed odpustem ks. prałat Sławomir Laskowski, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Lublinie – wieloletni duszpasterz na Białorusi, kapłan wyświęcony w Lublinie przez Jana Pawła II w 1978 roku.

Wielki mąż Kościoła

Już jako kardynał Karol Wojtyła dał się poznać jako wielka osobowość, mąż Kościoła i człowiek, który nie tylko orientuje się znakomicie w teologii, który ma również wizję i głęboko przemyślaną koncepcję Kościoła.

6 sierpnia 1978 roku, kiedy zmarł 80-letni papież Paweł VI, kardynał Karol Wojtyła był z przyjaciółmi na urlopie w Bieszczadach. 10 sierpnia odprawił przed wyjazdem na konklawe w katedrze na Wawelu uroczystą mszę św. w intencji zmarłego papieża. W konklawe uczestniczyło 111 kardynałów z 42 krajów. Nowym papieżem został Włoch – kardynał Luciani, który przyjął imię Jan Paweł I. Zmarł nagle na atak serca, zaledwie po trzydziestu trzech dniach sprawowania urzędu papieskiego.

14 października po południu zaczęło się więc kolejne konklawe w celu wyłonienia nowego papieża. O godz. 17.15, w poniedziałek 16 października 1978 roku przygniatającą większością głosów na Stolicę Piotrową został wybrany Jan Paweł II. Tamtego dnia o godz. 18.18 tłumy zgromadzone na placu przed bazyliką zobaczyły biały dym unoszący się z kominka nad Kaplicą Sykstyńską. Powitały go burzliwymi oklaskami. O 18.44 na placu wypełnionym dwustu tysiącami ludzi, zapadła kompletna cisza. Kardynał Felici ogłosił, że nowym papieżem jest Polak.

Kiedy już o 19. 20 Jan Paweł II ukazał się publicznie, pierwszy od przeszło czterystu lat nie włoski papież, na placu zapanowała najpierw konsternacja, ale po pozdrowieniu wygłoszonym po włosku „Sia lodato Gesu Christo!” pojawiły się wiwaty i ogólny wybuch radości. Nikt wtedy jeszcze nie wiedział, że podczas prawie dwudziestu siedmiu lat pontyfikatu papież z dalekiego kraju uczyni tak wiele i będzie tak bardzo kochany. „Bałem się przyjąć ten urząd, ale zrobiłem to w duchu pokory i całkowitym, zaufaniu do Jego Matki Najświętszej, Madonny”.

To nasz Papież

16 października 1978 wielka radość zapanowała też w Polsce, gdzie każdy mógł z dumą powiedzieć „To nasz papież”. W czasie swojej służby na Stolicy Piotrowej św. Jan Paweł II odbył 104 zagraniczne podróże do 132 krajów. Odwiedził 900 miast i miejscowości.

Pokonał 1.7 mln kilometrów, co odpowiada 30-krotnemu okrążeniu Ziemi wokół równika i trzykrotnej odległości między Ziemią a Księżycem, a wszystko po to, by szerzyć Dobrą Nowinę i walczyć o przetrwanie tego świata, pokazać, że Kościół wychodzi naprzeciw każdemu człowiekowi, że wszyscy są dziećmi jednego Boga oraz że odważnie i zgodnie można walczyć ze złem. Polakom powiedział wyraźnie i stanowczo: „Nie lękajcie się…”. Pokazał, że warto być Polakiem i że Polska potrzebuje Europy. W czasie swoich pielgrzymek do Polski polecał swój naród Matce Najświętszej. Walczył, by miłość, zgoda i sprawiedliwość panowały w naszym kraju, a Polacy byli ludźmi sumienia.

Lubelska parafia pw. św. Jana Pawła II, która została erygowana 6 czerwca 2010 roku przez abpa Józefa Życińskiego, liczy obecnie 4756 wiernych. Działają przy niej między innymi: schole młodzieżowa i dziecięca, Oaza Dzieci Bożych, Domowy Kościół, KSM Barka, Duszpasterstwo mężczyzn/Bractwo różańcowe św. Józefa, Koła Żywego Różańca św. Boromeusza i św. Jana Pawła II oraz chór.

Elżbieta Kasprzyka

Modlitwa, a potem kremówki

19 października 2018 roku, w 34. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, w świątyni na osiedlu Nałkowskich miała miejsce msza św. za zmarłych kapłanów z rocznika święceń 1993. Odbyło się też nabożeństwo przy relikwiach bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Następnego dnia modlono się w intencji rodzin z parafii. Wigilia odpustu parafialnego była dniem spowiedzi. Podczas odpustu, w poniedziałek 22 października różaniec poprowadzi wspólnota i zespół Guadelupe, a głównej msza św. odpustowej w intencji parafian będzie przewodniczył ks. arcybiskup senior Stanisław Wielgus. O 19.00 wierni będą mogli podziękować przy relikwiach krwi św. Jana Pawła II za spuściznę jego pontyfikatu i wymodlone za pośrednictwem swego patrona łaski. Uroczystości uprzyjemnią „kremówki papieskie” w sali pod kaplicą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here