Papież Franciszek odpisał Bronowicom

Andrzej Szyszko ze Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Prymasa Tysiąclecia, który w sierpniu stanął na skwerze przy ul. Droga Męczenników Majdanka, na co dzień przewodniczący Zarządu Dzielnicy Bronowice, prezentuje pisma - odpowiedź od Papieża Franciszka i list do prezydenta Andrzeja Dudy

Na początku listopada ubiegłego roku społecznicy z lubelskich Bronowic napisali list do Papieża Franciszka, w którym poprosili Ojca Świętego o ogłoszenie beatyfikacji ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski, byłego biskupa lubelskiego w latach 1946-1948 bez czekania na oficjalne uroczystości, które z uwagi na pandemię koronawirusa zostały bezterminowo przesunięte. Teraz otrzymali odpowiedź od Stolicy Apostolskiej.

W piśmie skierowanym do Papieża Franciszka lokalni działacze: Adam Głowacz i Andrzej Szyszko ze Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Prymasa Tysiąclecia Kardynała Wyszyńskiego, który został odsłonięty w sierpniu na Bronowicach na skwerze Jego imienia zaznaczali, że z uwagi na pandemię Covid-19 beatyfikacja, która miała nastąpić w czerwcu 2020 roku została bezterminowo przesunięta. – Pan Jezus ustanawiając Najświętszy Sakrament miał tylko 12 świadków. Myślimy, że dla ogłoszenia beatyfikacji Sługi Bożego Kardynała Wyszyńskiego nie potrzeba rzeszy wiernych – podkreślali w liście dodając, że beatyfikacja prymasa Wyszyńskiego miała odbyć się 7 czerwca w Warszawie, ale z uwagi na pandemię koronawirusa bezterminowo została zawieszona, a nowy termin ma zostać ustalony i ogłoszony dopiero po ustaniu pandemii.

Teraz społecznicy, którzy do prośby o jak najszybsze ogłoszenie kardynała Stefana Wyszyńskiego błogosławionym, dołączyli 10-stronnicowy życiorys Prymasa Tysiąclecia, otrzymali odpowiedź ze Stolicy Apostolskiej. W imieniu Jego Świątobliwości Franciszka na list oraz zawarty w nim życiorys kardynała Wyszyńskiego podziękował Mons. L. Roberto Cona z Sekretariatu Stanu Watykanu.

– Odnosząc się do wystosowanej prośby pragnę poinformować, że wyznaczenie daty beatyfikacji należy do kompetencji ks. biskupa zainteresowanej decyzji, działającego w porozumieniu z Kongregacją Spraw Kanonizacyjnych. Zapewniam o modlitwie i łączę wyrazy szacunku – napisał Mons. L. Roberto Cona.

Bronowiccy społecznicy idąc za wskazówką przekazaną z Watykanu przed kilkoma dnia postanowili wysłać pismo do… prezydenta RP Andrzeja Dudy.

– Zwracamy się do Pana Prezydenta, jako mieszkańcy Lublina, z dużą prośbą o wyjednanie u Biskupa Warszawskiego Kardynała Kazimierza Nycza, zgody na podanie terminu ogłoszenia beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego – zwrócili się do prezydenta Dudy, dołączając kopię pisma otrzymanego z Watykanu. Społecznicy z Bronowic przypominają w piśmie także o zasługach kardynała Wyszyńskiego dla Polski i Lubelszczyzny.

Przypomnijmy! Proces beatyfikacyjny ks. Kardynała Wyszyńskiego trwał ponad 30 lat. Rozpoczął się w 1989 r., osiem lat po śmierci Prymasa Tysiąclecia. W styczniu 2019 r. komisja lekarzy w watykańskiej kongregacji zatwierdziła dokumentację dotyczącą cudu. Następnie dekret zaakceptowała komisja teologów. Ostatnim etapem była aprobata komisji kardynałów i biskupów. 3 października ubiegłego roku papież Franciszek zatwierdził dekret otwierający drogę do beatyfikacji, która miała nastąpić na początku czerwca 2020 r.

BS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here