Park Ludowy do poprawki

Wymiana gruntu pod urządzeniami placów zabaw czy wysypanie żwirowej nawierzchni przy „instrumentach akustycznych” – to prace, które już w tym tygodniu mają zostać wykonane w otwartym zaledwie kilka tygodni temu Parku Ludowym, którego modernizacja pochłonęła 44 mln zł.


– Zdarza się, że praktyka weryfikuje założenia projektowe. Pierwszy sprawdzian przyniósł sam grudzień i duża frekwencja mieszkańców przy mało zimowej pogodzie. Zdecydowaliśmy się na udoskonalenie nawierzchni – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta ds. inwestycji i rozwoju.

Nawierzchnia okazała się zbyt miękka. Grunt pod urządzeniami na placach zabaw zamienił się w błotne grzęzawisko. – Ich nawierzchnia zostanie wzmocniona żwirem podobnie jak podłoże przy „urządzeniach akustycznych”. Utwardzone zostaną również dojścia do naturalnych torów rowerowych – tłumaczy Monika Głazik z biura prasowego ratusza. Jeśli pogoda pozwoli – prace zakończą się jeszcze w styczniu.

Ale to nie jedyne rzeczy, które zdaniem lublinian, którzy odwiedzili odnowiony park, wymagają poprawki. O prace pielęgnacyjne prosi się również wiele drzew.

Urzędnicy zapewniają, że już pracują nad poprawą tej kwestii.

– Sytuacja w parku jest cały czas monitorowana przez miasto. Po kontroli drzewostanu zlecono cięcia pielęgnacyjne w koronach 44 drzew. Prace te zostaną wykonane do końca pierwszego kwartału br. Dodatkowo w celu umożliwienia rozwoju nowych nasadzeń od strony ul. Muzycznej korony drzew z nimi kolidujących zostaną prześwietlone – mówi Monika Głazik.

Park Ludowy został otwarty, po trwającej półtora roku przebudowie, niedługo przed Bożym Narodzeniem. W Ludowym pojawiło się wiele atrakcji. – Są to: amfiteatr z fontanną, „dydaktyczny ogród roślin wodnych”, dwa duże place zabaw ze strefami dla dzieci w różnym wieku, naturalne ścieżki rowerowe dla rowerzystów, czyli tzw. pumptracki o różnym stopniu zaawansowania, zielone labirynty z żywopłotów oraz edukacyjne ścieżki przyrodnicze: przemijania, trawiasta i akustyczna – wylicza M. Głazik.

Łącznie w parku pojawiło się m.in. 675 nowych drzew (najwięcej lip, jabłoni oraz topól), 1512 krzewów (dereni, forsycji, dzikich róż), 1250 sadzonek bluszczu, 2991 bylin oraz 24 105 traw. W parku zamontowano: 150 ławek, 150 koszy na śmieci, 24 stoliki (w tym 12 z szachownicą), 72 krzesła, 15 stolików piknikowych, 30 leżaków, 40 koszy na psie odchody oraz 7 poidełek z kranem.

Przebudowa Ludowego kosztowała około 44 miliony złotych (20,5 mln złotych wynosiło dofinansowanie inwestycji ze środków europejskich) i była o ponad 8 mln zł droższa niż pierwotnie zakładano, co na wniosek radnych PiS bada CBA.

Wykonawcą prac była firma Budimex. GR, MK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here