Park Sławin dla wszystkich

Zaniedbany lasek przy Zespole Szkół nr 12 zmieni się nie do poznania. Projekt społeczników ze Sławina znalazł się wśród zwycięskich projektów drugiej edycji Zielonego Budżetu Obywatelskiego. Zaproponowali oni osiedlowy minipark ze skwerem między ulicami Zbożową, Świerkową i Sławinkowską.
Można powiedzieć, że miasto przymierzało się już do tej inwestycji. Przed rokiem, w pierwszej edycji ZBO, urząd miasta zakwalifikował do wykonania projekt przyszłego parku. Przygotowała go pracownia Landgreen Architektura Krajobrazu.
W tym roku ratusz zaakceptował realizację tego projektu.

Połączenie parku i skweru

– Cieszymy się z rozstrzygnięcia. „Park Sławin” to kontynuacja inwestycji podjętych z udziałem mieszkańców osiedla Sławin w ciągu ostatnich dwudziestu lat w rejonie Zespołu Szkół nr 12 – mówi Radosław Osiak, jeden z wnioskodawców pomysłu, przewodniczący zarządu dzielnicy Sławin.
To właśnie społecznicy: Zofia Rzączyńska, Jadwiga Mach, Barbara Krzowska, Dorota Wójcik, Radosław Osiak i Jacek Jabłoński z tutejszej rady dzielnicy udowodnili, że wspólnymi siłami i zaangażowaniem można zrobić naprawdę wiele..
Park ma zachować istniejący, leśny charakter. W miejscu wydeptanych dróżek powstaną utwardzone kruszywem alejki. Połączą się z powstającym nieopodal ciągiem pieszo-rowerowym. Pojawią się ławki, karmnik dla ptaków i informacje o cennych okazach roślin, również kilka latarni.
Wybrano gatunki roślin cieniolubnych oraz te o atrakcyjnym ulistnieniu celem „rozjaśnienia” przestrzeni. Przejdziemy tu między bylinami, ostrokrzewami czy brzozami. Znajdą się tu cisy, bluszcze, fiołki, konwalie oraz krokusy.
Przyszkolny lasek wzbogaci się o 26 drzew liściastych oraz ponad 400 krzewów liściastych i iglastych. Do tego dojdzie ponad 2,1 tys. krzewinek, 4,4 tys. bylin, blisko 300 sztuk pnączy i 11,5 tys. roślin cebulkowych.
Część chorych drzew przewidziano do wycinki. Zastąpią je nowe nasadzenia. Póki co nie wiemy, ile drzew pójdzie pod topór. – Inwentaryzacja dendrologiczna oraz projekt gospodarki drzewostanem jest jeszcze w toku. Nie mamy jeszcze informacji o liczbie drzew przeznaczonych do wycinki – informuje Beata Krzyżanowska, rzecznik prasowy prezydenta Lublina.
Z koncepcji parku wynika, że reprezentacyjnym miejscem będzie skwer we wschodniej części terenu, w pobliżu ZS nr 12. W parku, tak jak teraz, będziemy mogli przechadzać się z psami, stąd przewidziano tu kosze na psie odchody.
Wnioskodawcy i komisja Zielonego Budżetu uznali, że inwestycja pochłonie 250 tys. zł.
BARTŁOMIEJ CHUDY