Paszporty na stulecie

Od poniedziałku, 5 listopada, obowiązuje nowy wzór paszportu. Motywy graficzne nawiązują m.in. do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Znalazły się wśród nich grafiki przedstawiające Bitwę Warszawską, Order Virtuti Militari oraz ojców niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego czy Wincentego Witosa.

Zmiana jest jednak spowodowana przede wszystkim względami bezpieczeństwa. – Nowy paszport będzie spełniał najwyższe standardy. Specjalne zabezpieczenia dotyczą np. strony personalizowanej paszportu. Zostanie wykonana w całości z poliwęglanu, co umożliwia zainstalowanie w niej chipa zawierającego dane dotyczące posiadacza – informuje Lubelski Urząd Wojewódzki.

Osoby, które mają paszport ze „starym wzorem”, ale w dalszym ciągu jest on ważny, nie muszą wymieniać dokumentu. Na marginesie: „Rzeczpospolita” wykryła błąd w nowych dokumentach. Kopiec Józefa Piłsudskiego nazwano tam Kopcem Niepodległości, co wzbudza protesty krakowian, bowiem nazwy Kopiec Niepodległości nigdy w tym mieście nie stosowano. Nie ma o niej wzmianki również w żadnych urzędowych dokumentach.

Opracował GR