Patriotyczne święta bez udziału miasta

W tym roku po raz pierwszy od wielu lat miasto nie współorganizuje ze starostwem dwóch patriotycznych uroczystości, Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia i rocznicy wybuchu II wojny światowej 1 września, bo – jak twierdzi burmistrz – nie ma pieniędzy. Te znalazły się jednak na organizację pikniku służb mundurowych dla Niepodległej w Dworku Starościńskim, na który zapraszają Hanna Mazurkiewicz i… posłanka PiS, Teresa Hałas.

Na lipcowej sesji rady miasta, Marcin Wilkołazki złożył interpelację, dotyczącą organizacji tegorocznych patriotycznych uroczystości na terenie Krasnegostawu. Przypomniał, że w niewielkich odstępach czasowych będą obchodzone patriotyczne święta. 1 sierpnia miał miejsce Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego, za kilka dni, 15 sierpnia odbędą się obchody Święta Wojska Polskiego, 1 września przypada 73. rocznica napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę, a 17 września – również 73. rocznica agresji sowieckiej na nasz kraj.

– W związku z tym, że rok 2018 jest rokiem szczególnym, dla organizacji rocznic patriotycznych proszę o informację czy Urząd Miasta jest przygotowany do obchodów wymienionych świąt i jakie są planowane w związku z tym wydarzenia – mówił Wilkołazki na sesji. Zapytał też czy uroczystości będą organizowane wspólnie z lokalnymi organizacjami patriotycznymi i kombatanckimi oraz Starostwem Powiatowym w Krasnymstawie.

Konkretnej odpowiedzi, jak twierdzi radny, na swoją interpelację jednak nie dostał. – Na sesji rady miasta i komisji wyraziłem zdanie w imieniu klubu radnych „Krasnostawianie” – mówi Wilkołazki. – Nie chcemy konkurencyjnych obchodów tak ważnych świąt. Oczekujemy współpracy między samorządami, a także włączania w miarę możliwości środowisk patriotycznych i kombatanckich w organizację i realizację wydarzeń rocznicowych, o których wspomniałem.

Nam udało się potwierdzić w Starostwie Powiatowym, że w tym roku miasto Krasnystaw nie będzie współorganizatorem uroczystości 15 sierpnia i 1 września, które organizuje Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie. – Po raz pierwszy, od kiedy jestem starostą, miasto nie współuczestniczy w organizacji tych uroczystości – tłumaczy starosta Janusz Szpak. – Przez wiele lat wszystkie święta patriotyczne, rocznice przygotowywaliśmy wspólnymi siłami, dzieląc koszty na pół. Zarówno, gdy urząd burmistrza sprawował Andrzej Jakubiec, jak i przez ostatnie trzy lata, gdy miastem rządzi pani Hanna Mazurkiewicz. Nie wiem, co stało się w tym roku, że miasto nie bierze udziału w organizacji tych uroczystości. Na 15 sierpnia, czyli Święto Wojska Polskiego, zamówiliśmy orkiestrę, której koszt to około 1 800 zł. Sądziłem, że zapłacimy po połowie, ale urzędnicy z miasta stwierdzili, że nie mają pieniędzy – opowiada J. Szpak.

Brak współpracy między samorządami w tak ważnych dla społeczeństwa sprawach, jak uroczystości patriotyczne, na pewno nie buduje dobrych relacji między nimi. Te zaczęły się psuć, jak mówią miejscy radni oraz urzędnicy starostwa, po tym, gdy burmistrz Mazurkiewicz nie uzyskała absolutorium za budżet 2017 roku. – Na ten temat nie chcę się jednak wypowiadać – mówi starosta Szpak.

Hanna Mazukiewicz, burmistrz Krasnegostawu, podkreśla, że zgodnie z przepisami organizacja patriotycznych uroczystości spoczywa na staroście krasnostawskim. Szpak zgadza się z tym, ale przypomina, że święta są obchodzone w mieście i dotąd nie było żadnych problemów, by Krasnystaw uczestniczył jako współorganizator. – Co innego, gdy mają one miejsca w innych miejscowościach na terenie powiatu krasnostawskiego – mówi.

Burmistrz miasta, przyznaje, że z przyczyn finansowych Krasnystaw nie może partycypować w kosztach organizacji najbliższych świąt i rocznic, przygotowywanych przez starostwo. – Nie oznacza to, że nie pomagamy, choćby rozwieszamy plakaty, czy też nagłaśniamy te uroczystości. Musimy pamiętać, że miasto jest głównym organizatorem Krasnostawskich Chmielaków, trzydniowej imprezy, której budżet wynosi około pół miliona złotych – mówi Mazurkiewicz i przypomina, że radny Wilkołazki, który nagłośnił temat na sesji, pracuje w jednostce podległej starostwu…

15 sierpnia oprócz organizowanego przez starostę krasnostawskiego Święta Wojska Polskiego w Krasnymstawie odbędzie się jeszcze jedna impreza. W Dworku Starościńskim odbędzie się piknik służb mundurowych dla Niepodległej, na który zapraszają m.in. poseł na sejm Teresa Hałas z Prawa i Sprawiedliwości oraz… burmistrz miasta, Hanna Mazurkiewicz. Ta ostatnia, co zauważają jej przeciwnicy, w ostatnim czasie coraz częściej puszcza oko w stronę rządzącej krajem partii. (s)