Patriotycznie w Haliczanach

(1 marca) W Haliczanach, przy pomniku poświęconym poległym w walce z funkcjonariuszami UB żołnierzom oddziału zbrojnego „WiN” por. Henryka Lewczuka ps. „Młot” oraz ofiarom mordu na rodzinie Charlińskich, odbyły się uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zorganizowane przez Nadleśnictwo Chełm, Wójta Gminy Kamień, sołectwo Haliczany i Zespół Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie.
Podczas wydarzenia wartę honorową pełnili uczniowie Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych Chełmie.
Uroczystość rozpoczęła się wystąpieniem Jerzego Masłowskiego, historyka i członka Zrzeszenia Społeczno-Kombatanckiego Wolnosć i Niezawisłość, który przedstawił historię tragedii w leśniczówce w Haliczanach: poległych żołnierzy oraz zamordowanych cywilów. Wyjaśnił także określenie Żołnierze Wyklęci, cytując za por. Henrykiem Lewczukiem: „Wyklęci byli przez komunistów, ale nie przez społeczeństwo. Żołnierze walczyli tylko z komunistami, wypełniając w ten sposób rozkaz walki z wrogiem”.
W wystąpieniach okolicznościowych wójt gminy Kamień Roman Kandziora i nadleśniczy Krzysztof Dźwierzyński podziękowali gościom, młodzieży i mieszkańcom za udział w uroczystościach upamiętniających Żołnierzy Wyklętych.
Następnie złożono wieńce z zachowaniem ceremoniału wojskowego. W imieniu Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych wieniec złożyli: Jarosław Wójcicki – dyrektor Szkoły oraz nauczyciel Katarzyna Karamać.
W uroczystości uczestniczyli uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie, Szkoły Podstawowej w Kamieniu i Strachosławiu. (mk)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here