Patron byłby z nich dumny

24 marca Zespół Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. T. Kościuszki w Lublinie uroczyście obchodził Święto Szkoły. Tegoroczne wydarzenie miało szczególny charakter z uwagi na przypadającą w 2017 roku 200. rocznicę śmierci patrona placówki – Tadeusza Kościuszki.
Imię Tadeusza Kościuszki szkoła nosi od 1981 roku i rokrocznie właśnie 24 marca obchodzi święto swojego patrona. Tego dnia w 1794 roku oficjalnie rozpoczęła się Insurekcja Kościuszkowska, a Tadeusz Kościuszko, któremu powierzono funkcję Najwyższego Naczelnika, złożył przysięgę na krakowskim rynku. W tym roku przypadała 223. rocznica tego wydarzenia i tym samym w ubiegły piątek w całym kraju rozpoczęły się uroczyste obchody Roku Kościuszkowskiego. Również i lubelski Zespół Szkół Transportowo-Komunikacyjnych swoją wspaniałą szkolną uroczystością wpisał się w te obchody. Młodzież przygotowała historyczno-literacką inscenizację o życiu swojego patrona i złożyła kwiaty pod jego pomnikiem, znajdującym się przed wejściem do ZSTK.Związki Naczelnika z Lublinem i Lubelszczyzną w interesującym referacie przypomniał nauczyciel historii Dawid Gutek. Kościuszko odwiedzał swojego stryja w jego dworku na Sławinku już w 1774. Tam też, jako inżynier z wykształcenia, prawdopodobnie pomagał zaprojektować lipową aleję prowadzącą do dworku, który znajduje się obecnie na terenie Ogrodu Botanicznego. Podczas swojego drugiego pobytu w naszym mieście (w 1790 r.) jako dowódca wojskowy przeprowadzał przegląd swojego oddziału. Jedna z jego potyczek z Rosjanami stoczona została niedaleko szkolnego budynku, w dzielnicy Dziesiąta, która była w tym czasie podlubelską wioską.

Szkoła ceniona i lubiana

– Nasze święto to nie tylko okazja do wspólnego świętowania, ale również i do docenienia naszych nauczycieli, uczniów i przyjaciół. Od lat współpracują z nami Zakłady Kolejowe, firma Lubella czy firma Pol-Inowex – wymienia Iwonna Szołno, dyrektor Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. Tadeusza Kościuszki w Lublinie. – Szkoła istnieje od 1960 roku. Obecnie kształcimy uczniów w takich zawodach, jak: technik informatyk, technik logistyk, technik spedytor, technik mechatronik. Mamy też bardzo atrakcyjne dwa kolejowe kierunki: technik transportu kolejowego i elektroenergetyk transportu szynowego – dodaje pani dyrektor. Uczniowie kierunków kolejarskich, już w trakcie nauki, otrzymują specjalne stypendia w granicach od 300 do 450 złotych, a dodatkowo mają zapewnioną pracę na kolei. Od lat uczestniczymy w projektach europejskich, zapewniamy naszym uczniom staże i zagraniczne praktyki zawodowe m.in. w Szwecji, Rumunii czy Niemczech. Od 1 września w szkole rusza także branżowa szkoła zawodowa I stopnia – podsumowuje dyrektor Szołno.
Zdawalność egzaminów zawodowych sięga w ZSTK stu procent, a uczniowie z roku na rok osiągają coraz wyższe wyniki na egzaminie maturalnym. Szkoła ma bursę, która w najbliższym czasie, tak jak i sam jej budynek, będzie termoizolowana i gruntownie wyremontowana. W placówce działa prężnie od ponad 50 lat orkiestra złożona z uczniów i nauczycieli, a jej uczniowie nie boją się o swoją przyszłość na rynku pracy. – Ta szkoła oferuje dobry start w przyszłość a dla mnie najważniejsze są staże zagraniczne, na które można wyjechać już w trakcie nauki – mówi Marcin Piróg, uczeń klasy III LT (mechatronicznej). – Interesuję się mechaniką i elektroniką. To naprawdę ciekawy kierunek, chociaż nie najprostszy, ale bardzo przyszłościowy – dodaje jego kolega z klasy Patryk Stasieczek. Irena Kruchyna z klasy III et (technik logistyk) na naukę do Lublina przyjechała aż z Ukrainy. – Wybrałam tę szkołę, bo czytałam o niej w Internecie dobre opinie – mówi Irena. – Mam tu bardzo dobrych nauczycieli. Nawet, kiedy na początku wydawało mi się, że jakiś przedmiot nie jest interesujący albo wydawał mi się za trudny, to potrafili mnie jednak nim zaciekawić – dodaje. Uczennica gra jeszcze w szkolnej orkiestrze na kabazie, drobnym instrumencie akustycznym. – Bardzo to lubię, nasze stroje przyciągają wzrok, czuję się wtedy wyjątkowa, bo bardzo dużo występujemy – dodaje Irena. Trochę brakuje jej w szkole dziewcząt, bo jak na razie najwięcej ich jest na kierunku technik logistyk, ale to się może wkrótce zmienić, bo coraz więcej dziewczyn interesuje się kierunkami technicznymi.
Emilia Kalwińska

Przyjaciele szkoły

Zespół Szkół Transportowo-Komunikacyjnych co roku podczas Dnia Patrona przyznaje tytuł „Przyjaciel Szkoły”. W tym roku otrzymali go: Wojciech Polak, inspektor wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin oraz Tadeusz Dziuba, dyrektor Wydziału Remontów i Inwestycji Urzędu Miasta Lublin.