PaTrzmy na siebie sercem

Już po raz siódmy PaTowicze z różnych części województwa lubelskiego spotkali się w Zespole Wychowania i Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Chełmie, aby szerzyć modę na życie bez uzależnień na wspólnej zabawie pod hasłem „PaTrzmy na siebie sercem”.

Założenia programu są takie, by młodzi promowali modę na życie bez uzależnień przez twórcze działanie – kulturę i sztukę. I tak przedstawione spektakle teatralne: „Dziewczyna z rzeką w tle” (Samorządowy Zespół Szkolny z Frampola), „Sumienie” (ZWiPPP nr 1 Chełm), pantomima „Drama” (Szkoła Podstawowa nr 2 z Hrubieszowa) pokazały przyczyny i skutki uzależnień. Piosenki w wykonaniu dziewcząt z Powiatowego Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych w Hrubieszowie skłoniły wszystkich do refleksji na temat skutków naszych życiowych wyborów, a występ z kubkami grupy PaT z Ludwina, prezentacja piosenki „Pozytywne myślenie” przez PaTPORT z Aleksandrowa oraz taniec Dominiki Jakubczyk i Mateusza Fornala pokazały, że można przejść przez życie bez środków odurzających, a z pasją i zaangażowaniem.

Organizatorami spotkania byli członkowie PaTPORT z Zespołu Wychowania i Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Chełmie wraz z opiekunami – Magdaleną Terpiłowską i Andrzejem Kuczurą. Udział wzięli w nim też przedstawiciele urzędu miasta oraz Mariusz Rozwód, emerytowany funkcjonariusz policji, SymPaTyk i były koordynator Programu PaT na Lubelszczyźnie.

Spotkanie po raz kolejny udowodniło, że Program PaT jest atrakcyjną i skuteczną metodą prowadzenia działań profilaktycznych – stwarza możliwość kształtowania właściwych zachowań i postaw młodzieży zapewniających im prawidłowy rozwój, bezpieczeństwo oraz ochronę przed zgubnym wpływem różnych środków uzależniających, jakimi wypełniony jest współczesny świat. (opr. pc)