Paulina Guba i profesor Zdzisław Targoński laureatami Nagrody Miasta w dziedzinie sportu

Prezydent Krzysztof Żuk wręcza Nagrodę Miasta Lublina w dziedzinie sportu prof. Zdzisławowi Targońskiemu, wieloletniemu prezesowi Akademickiego Związku Sportowego w Lublinie

Paulina Guba z AZS UMCS, mistrzyni Europy w pchnięciu kulą oraz prof. Zdzisław Targoński, wieloletni prezes Akademickiego Związku Sportowego w Lublinie, zostali laureatami Nagrody Miasta Lublina w dziedzinie sportu. Prestiżowe wyróżnienia odebrali od prezydenta Krzysztofa Żuka w czwartek, podczas sesji rady Miasta.


Sportowa Nagroda Miasta Lublin przyznawana jest od 1996 roku. Pierwszą, za rok 1995 otrzymał zespół szczypiornistek MKS Montex.

Do 2009 roku było tylko jedno wyróżnienie, dostawali je nie tylko najlepsi sportowcy, ale między innymi kluby: oprócz Monteksu także: AZS Meblotap, AZS Lublin, KM Cross i SPR oraz trenerzy m.in. Sławomir Pliszka i Ryszard Kuźma. Od czwartej edycji nagrody są dwie – jedna dla zawodnika, druga dla trenera lub działacza. Obie warte 20 tysięcy złotych. BAS

Prof. dr hab. Zdzisław Targoński

To wieloletni działacz Akademickiego Związku Sportowego Województwa Lubelskiego, od 2009 prezes Organizacji Środowiskowej AZS Województwa Lubelskiego, były rektor Akademii Rolniczej (dziś Uniwersytet Przyrodniczy) w Lublinie. Wniósł znaczący wkład w odbudowę struktur AZS w Lublinie oraz ich dynamiczny rozwój przekładający się na znakomite wyniki w rywalizacji akademickiej oraz w sporcie wyczynowym.

Prof.Zdzisław Targoński jest wybitnym przykładem tego w jaki sposób można łączyć życie naukowca, osoby administrującej uczelnią wyższą oraz społecznika poświęcającego swój bezcenny czas i energię na rozwój sportu akademickiego.

Członkiem Akademickiego Związku Sportowego jest od 1963 roku, kiedy to jako student został członkiem sekcji szermierczej klubu działającego przy Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie i pod okiem Andrzeja Gottnera zdobywał szermiercze szlify wraz z mistrzem olimpijskim Arkadiuszem Godelem. Pasja do białej broni towarzyszy profesorowi Targońskiemu po dziś dzień. Przez kolejne dziesięciolecia działalność Profesora Targońskiego była odzwierciedleniem idei dwutorowej kariery tak promowanej przez AZS, czyli: pracy zawodowej łączonej z działalnością na rzecz promocji sportu i zdrowego trybu życia.

W pracy na uczelni osiągnął niemal wszystko – profesurę „belwederską”, godność rektora Akademii Rolniczej podczas transformacji w Uniwersytet Przyrodniczy, doktorat honoris causa, jednocześnie niestrudzenie pracując na rzecz Akademickiego Związki Sportowego Województwa Lubelskiego. Jego dokonania na rzecz sportu zostały wielokrotnie doceniane przez organy państwowe, czego świadectwem są liczne ordery i medale. Akademicki Związek Sportowy nadał Profesorowi najważniejszą godność – Członka Honorowego.