Pedagogu, pędź do ZUS

Nauczyciele, którzy chcą w tym roku przejść na emeryturę zgodnie z zapisami Karty Nauczyciela, muszą złożyć wnioski do ZUS do końca sierpnia tego roku. Inaczej stracą wyższe świadczenia.


– Chodzi o nauczycieli, którzy przed 1 października 2017 roku nie osiągnęli podwyższonego wieku emerytalnego (wówczas 67 lat, przyp. red.), ale ukończyli 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni) albo ukończą ten wiek w okresie między 1 października 2017 roku a 31 sierpnia 2018 roku. Te osoby mogą złożyć wniosek o emeryturę z Karty Nauczyciela do ZUS jeszcze do 31 sierpnia tego roku – wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik prasowy regionalnego oddziału ZUS w Lublinie.

Jeśli pedagodzy nie zdążą złożyć wniosku w tym terminie, nie otrzymają tzw. emerytury nauczycielskiej, która – jak zaznaczają w ZUS – może być wyższa od emerytury powszechnej.

– Warto, by nauczyciel sprawdził, która z emerytur będzie w jego przypadku korzystniejsza – dodaje rzeczniczka lubelskiego ZUS. Kwoty można porównać samodzielnie, zakładając konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, w „okienku” z kalkulatorem. BCH

O nauczycielską emeryturę może wystąpić osoba, która urodziła się po 1948 roku. Musi udowodnić odpowiedni staż pracy do końca 2008 roku: 30 lat zatrudnienia, w tym 20 lat pracy nauczycielskiej lub 25 lat zatrudnienia, w tym 20 lat pracy nauczycielskiej w szkolnictwie specjalnym. Nie może być członkiem OFE. CH