Pełnomocnik nieupoważniony

Dane pełnomocników trzeba aktualizować, by informacje o firmie nie znalazły się w niepowołanych rękach. Niestety, przedsiębiorcy najczęściej nie załatwiają sami spraw w urzędach i zapominają zadbać o detale.

Pracownicy firmy, księgowa – to oni najczęściej załatwiają w ZUS-ie sprawy za przedsiębiorcę. W zależności od tego, co wskaże zainteresowany płatnik, dzięki uprawnieniom osoby trzecie mogą mieć wgląd w dane składek, odbierać korespondencję, składać dokumenty, itd. Tyle że w życiu różnie bywa, a po zmianie osoby odpowiedzialnej za to, szef danej firmy często zapomina odwołać nieaktualne już pełnomocnictwo.
– Niestety, nie każdy o tym pamięta. Dużo jest przypadków, gdy przedsiębiorca zmienia księgową, daje nowej upoważnienie do obsługi jego konta, ale nie odwołuje pełnomocnictwa dla tej, z którą współpracę zakończył – mówi Anna Pietras-Okoń, naczelnik Wydziału Obsługi Klientów i Korespondencji w biłgorajskim ZUS.
W 2016 roku do inspektoratu w Chełmie wpłynęło 501 wniosków o nadanie pełnomocnictw, a tylko 6 wniosków odwołujących upoważnienia. – Uczulamy przedsiębiorców, by zadbali o aktualność upoważnień, bo chodzi przecież o bezpieczeństwo ich danych zapisanych w ZUS – przypomina Pietras-Okoń. (pc)