Perturbacje na placu

Po rezygnacji pierwszego z wykonawców miasto za aprobatą radnych dołożyło dodatkowe pieniądze, aby inna firma przebudowała plac Łuczkowskiego. Prace miały ruszyć jak najszybciej, ale umowy z wykonawcą wciąż nie podpisano.

Jesienią 2020 r. ratusz otrzymał 12 mln zł dotacji na rewitalizację placu Doktora Edwarda Łuczkowskiego (wraz z zabytkowymi piwnicami) oraz parku miejskiego. Przetargi na oba zadania wygrała firma LS Complex z Lublina, która złożyła najniższe oferty (w przypadku pl. Łuczkowskiego 5 843 036,67 zł).

Ostatecznie jednak firma ta realizuje jedno zadanie – przebudowuje park miejski. Wielokrotnie dopytywaliśmy w mieście, kiedy zostanie podpisana umowa na przebudowę pl. Łuczkowskiego, bo firmę LS Complex z Lublina wyłoniono w przetargu na wykonawcę jeszcze na początku marca br. W ratuszu odpowiadali, że wciąż trwają rozmowy urzędników z wykonawcą, bo są jeszcze kwestie wymagające wypracowania optymalnego rozwiązania.

Niedawno okazało się, że wykonawca jednak zrezygnował z wykonania inwestycji na pl. Łuczkowskiego. 9 czerwca, na sesji nadzwyczajnej radni uchwalili na wniosek urzędników zmiany w budżecie dokładając 1 180 549,25 zł do rewitalizacji pl. Łuczkowskiego. Było to niezbędne, aby miasto mogło podpisać umowę z kolejnym wykonawcą, który złożył w przetargu wyższą niż poprzedni ofertę. Urzędnicy tłumaczyli, że w sytuacji, gdy sezon na roboty budowlane jest w pełni, należy zrobić wszystko, aby nie tracić czasu i roboty ruszyły jak najszybciej.

Mijają jednak tygodnie, a prace wciąż nie ruszają, bo miasto nie podpisało jeszcze umowy z kolejnym wykonawcą. Trwają uzgodnienia dotyczące funkcjonowania ogródków gastronomicznych podczas przebudowy placu. W mieście zapewniają, że w najbliższym czasie umowa na rewitalizację placu będzie podpisana, a prace ruszą. Jest to inwestycja, która wzbudza duże zainteresowanie chełmian, bo pl. Łuczkowskiego to wizytówka miasta.

Mieszkańcy z pewnością będą bacznie się przyglądać efektom prac. Zakres robót na pl. Łuczkowskiego obejmuje „zabezpieczenie i remont reliktów piwnic na placu z ich nowym przykryciem, utwardzeniem placu, jego aranżacją i małą architekturą wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną”. Wykonany ma być też remont elewacji wejścia do Chełmskich Podziemi Kredowych przy ul. Lubelskiej 55A. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here