Pętla zamiast parkingu?

O możliwość zrobienia zatoki autobusowej, a nawet pętli nawrotowej z parkingu przy skansenie interpeluje do prezydenta miasta radny Stanisław Brzozowski (PiS). Ratusz nie widzi takiej możliwości. Urzędnicy rozważają alternatywne rozwiązanie.
– W związku z prośbami lublinian mieszkających w okolicach Muzeum Wsi Lubelskiej chciałbym zapytać o możliwość wydłużenia linii autobusów jadących przez ul. Willową o dwa przystanki. Startując z pętli, jechałyby całą ul. Zbożową i nawracały przy skansenie, zabierając więcej pasażerów – argumentuje radny.
W tamtym rejonie kursują aktualnie dwie linie dzienne: 18 i 30. Pierwsza z alei Warszawskiej kursuje przez centrum aż na Czechów, druga wozi pasażerów na dworzec PKP. Mieszkańcom okolic skansenu brakuje jednak lepszego połączenia z ul. Willową i osiedlem Botanik.

Aktualnie przy Muzeum Wsi Lubelskiej znajduje się parking, na którym zatrzymują się turystyczne autokary. Skręt autobusu komunikacji miejskiej z parkingu w lewo, do ulicy Zbożowej, oznaczałby przecięcie szerokiej na cztery pasy al. Warszawskiej. W ratuszu takie rozwiązanie – przy ruchu dziennym – uważane jest za zbyt ryzykowne. Wyjątek mają tylko autobusy nocne. – Wtedy skansen jest zamknięty, a parking nie jest wykorzystywany przez inne pojazdy. Dodatkowo wyjazd autobusu z parkingu w kierunku Zbożowej może skutkować kolizjami z innymi pojazdami oraz znacznymi opóźnieniami w kursowaniu linii. Mając na uwadze powyższe informuję, że obecnie nie ma możliwości utworzenia wnioskowanego połączenia w związku z brakiem odpowiedniej infrastruktury – odpowiada radnemu zastępca prezydenta Lublina Krzysztof Komorski.
Jednocześnie dodaje, że przy rozważaniu lokalizacji pętli nawrotowej propozycja radnego będzie ponownie analizowana. Mieszkańcom okolic skansenu pozostaje czekanie na… skoordynowane przesiadki z linii 18 i 30 na „dwójkę” i „siódemkę” jadąc z Bogdanówki przez Botanik w kierunku centrum. Dowiedzieliśmy się, że takie zmiany mogą zostać wprowadzone najwcześniej na jesieni. – Najbliższe duże zmiany w rozkładach jazdy będą wprowadzane od września. Wówczas przeanalizujemy możliwość wprowadzenia dogodnych przesiadek w rejonie ul. Zbożowej pomiędzy autobusami linii 18 i 30 do pojazdów linii 2 i 7 jadących w kierunku os. Botanik. Ewentualne zmiany w tym zakresie, jeśli będą możliwe do wprowadzenia, wejdą w życie od 1 września – informuje Justyna Góźdź, inspektor ds. marketingu i kontaktów z mediami Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie.BCH