PFRON w gmachu i w MOPR

Konflikt w sprawie przeniesienia Zespołu do Obsługi PFRON z gmachu do budynku Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Chełmie, wydaje się zażegnany. Żeby uspokoić środowisko osób niepełnosprawnych dyrektor MOPR Katarzyna Sokołowska zdecydowała się na kompromisowe rozwiązanie.

Od kilku tygodni jednym z głównych tematów, oprócz pandemii koronawirusa, w Chełmie była sprawa przeniesienia Zespołu do Obsługi PFRON z gmachu do budynku MOPR przy ul. Kolejowej 8. Przeciwnicy takiej zmiany przypominali, że nie dalej jak dwa lata temu Zespół przeniósł się do gmachu, bo w siedzibie MOPR nie było odpowiednich warunków do obsługi osób niepełnosprawnych. W gmachu natomiast są zdecydowanie lepsze.

Mimo to kierownictwo MOPR postanowiło, m.in. z przyczyn oszczędnościowych, przenieść Zespół z powrotem na ul. Kolejową. Dyrektor Katarzyna Sokołowska na ostatniej sesji rady miasta zapewniła, że MOPR jest w pełni przygotowany na obsługę osób niepełnosprawnych, w tym także poruszających się na wózkach. Inaczej tę kwestię widzą organizacje pożytku publicznego, które pomagają niepełnosprawnym. Ich zdaniem, Zespół powinien zostać w gmachu, ze względu na bardzo dobry dostęp do oferowanych usług.

Sprawa przeniesienia Zespołu została poruszona na sesji rady miasta. Radni ostatecznie zdecydowali, że tym tematem powinna zająć się komisja rodziny, zdrowia i ochrony środowiska i zaapelowali do prezydenta, by do tego czasu zawiesić prace związane z przeniesieniem Zespołu do MOPR.

W ubiegły piątek 8 maja Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie wydał oświadczenie, w którym poinformował, że wychodząc naprzeciw oczekiwaniom osób z niepełnosprawnością oraz mając na uwadze poprawę dostępności do innych usług i nowych programów realizowanych przez MOPR, od poniedziałku 11 maja w budynku przy ul. Kolejowej 8 zostanie uruchomiony dodatkowy punkt obsługi dofinansowań PFRON. Jednocześnie dotychczasowe biuro Zespołu Obsługi PFRON pozostaje w niezmienionej lokalizacji. To oznacza, że konflikt dotyczący zmiany siedziby Zespołu wydaje się być zażegnany. (s)