Philips rozświetli mrok

2 sierpnia (wtorek) mieszkańcy Lublina zaproszeni są na wieczorny spacer po Starym Mieście. Brama Krakowska, ratusz oraz dwie kamienice przy Trybunale Koronnym zostaną oświetlone w nowy sposób.
Mieszkańcy i turyści będą mogli zobaczyć i ocenić, jak odpowiednio dobrane oświetlenie może zmienić przestrzeń. Wszystko to w ramach projektu „Miasto Światła”, zorganizowanego przez Philips Lighting oraz Pracownię Miejską przy współpracy z Urzędem Miasta. Nocna iluminacja będzie efektem warsztatów z mieszkańcami, którzy podpowiadali urzędnikom, dlaczego ich zdaniem niektóre punkty naszego miasta wymagają doświetlenia. Okazuje się, że w Lublinie jest jeszcze sporo do zrobienia. Na spacerze poprzedzającym projekt lublinianie przyjrzeli się m.in. Krakowskiemu Przedmieściu.

– Rzadko zwracamy uwagę na rolę oświetlenia w naszym życiu. Zdajemy sobie z tego sprawę dopiero w momencie, gdy go zabraknie. Niewielu z nas zastanawia się nad wpływem otaczającego nas światła i jego rolą w funkcjonowaniu miasta. Odpowiednie wykorzystanie światła może nie tylko poprawić atrakcyjność przestrzeni publicznej, ale i modyfikować jej funkcję czy wpłynąć na zmianę zachowań ludzi – mówi Justyna Król z Pracowni Miejskiej. Efekty pracy zespołu warsztatowego będzie można oglądać na Starym Mieście w godzinach od 21.30 do 24.00. Firma Philips Lighting przygotowała szaloną, wielobarwną iluminację którą można było podziwiać już w ubiegłym tygodniu podczas Carnavalu Sztukmistrzów. Wtorkowy projekt ma ukazać jak zwykłe użytkowe oświetlenie może zmienić wygląd znanych budynków i efektownie wydobyć je z mroku. (EM.K.)