Piękna i niebezpieczna

Jest silnie trująca, zawiera alkaloid akonitynę. Podczas zrywania może wniknąć przez skórę i wywołać jej zapalenie oraz ciężkie zatrucia, w skrajnych wypadkach nawet śmierć. Na terenie Nadleśnictwa Krasnystaw odkryto niezwykle rzadką roślinę – tojad mołdawski.

– Tojad mołdawski to bylina osiągająca do 150 cm wysokości z kwiatami zebranymi w luźny kwiatostan koloru niebieskiego lub jasno fioletowego. Kwitnie od czerwca do sierpnia – mówi Monika Krysiak z Nadleśnictwa Krasnystaw. Cała roślina jest silnie trująca. Zawiera alkaloid akonitynę. Podczas zrywania rośliny trucizna może wniknąć przez skórę i wywołać jej zapalenie, ciężkie zatrucia, paraliż nerwów obwodowych, a nawet śmierć. – W naszym kraju tojad mołdawski występuje głównie w Bieszczadach Zachodnich i Beskidzie Niskim oraz na wyżynach południowej Polski. Gatunek ten podlega ochronie ścisłej oraz wpisany jest do Czerwonej Księgi Roślin.
Okazy, stwierdzone na terenie Nadleśnictwa Krasnystaw w ilości kilkudziesięciu osobników, rosną na zboczu malowniczej buczyny w leśnictwie Łaziska.  (kg)