Piękno świątyń przypomina o Bogu

Organizowane już po raz dziewiąty w Lublinie Targi Sztuki Sakralnej i Wyposażenia Kościołów LUBSACRO 2017 cieszyły się sporym zainteresowaniem.


27 i 28 września przybyli na nie duchowni, katecheci i świeccy z archidiecezji lubelskiej, białostockiej, przemyskiej, warszawskiej, siedleckiej, sandomierskiej, rzeszowskiej a także z Ukrainy. Organizatorzy przygotowali bardzo szeroką ofertę: konferencje, panele dyskusyjne, warsztaty dla katechetów, 50 wystawców prezentowało swoje oferty wystroju i wyposażenia świątyń, sztukę sakralną, dewocjonalia itp. Dużym zainteresowaniem cieszyły się dwudniowe debaty o personalizmie chrześcijańskim z udziałem ks. Janusza Kozłowskiego, publicysty, animatora życia kulturalnego i sportowego.
Targom towarzyszyły również pokazy (multimedialne – do nauczania religii), warsztaty (np. tańca dla katechetów) oraz wystawy: prac Urszuli Bydlińskiej „Spojrzenia Madonny”, fotografii Kazimierza Kasprzaka „Na drodze do Fatimy” oraz wystawa „Jubileusz 40-lecia Wydawnictwa Gaudium”.
– Takie spotkania i konfrontacja z dziełami sztuki pomagają nam lepiej zrozumieć tę prawdę, że Bóg jest nie tylko najwyższym dobrem, nie tylko najwyższą prawdą, ale jest także pięknem – mówił abp. Stanisław Budzik, metropolita lubelski.
Lubsacro 2017 odbywały się na terenie Targów Lublin.
Joanna Niećko