Pieniądze dla najzdolniejszych

Po 2580 zł otrzymało aż 237 najlepszych uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Lubelszczyzny. 30 listopada w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim przyznano im stypendia Prezesa Rady Ministrów.
Stypendia przyznawane są tym, którzy spełnią rygorystyczne warunki – mają najwyższą średnią ocen w całej szkole lub wykazują się szczególnymi uzdolnieniami w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy. Obowiązkiem jest też bardzo dobra ocena z zachowania. W tym roku takich osób było tak dużo, że uroczystość podzielono na dwie tury. Najlepszym uczniom z Lubelszczyzny nagrody wręczyli wicewojewoda lubelski i lubelski kurator oświaty. – Życzę wam, aby dzisiejsza uroczystość motywowała was do dalszej pracy. Gratuluję wam zdobytych stypendiów, składając jednocześnie wyrazy uznania tym, którzy wspierają was na co dzień w zdobywaniu wiedzy – rodzicom, nauczycielom i wychowawcom. – powiedział podczas uroczystości Robert Gmitruczuk, wicewojewoda lubelski.
Nagrody z rąk kuratora odebrały tego dnia również zdobywczynie I miejsca na Mistrzostwach Polski Uczniów Szkół Cukierniczych EXPO SWEET 2016 w Warszawie: Agata Wolfram i Renata Buczek z Technikum Przemysłu Spożywczego w Lublinie. Obecnie dziewczyny (jako jedyna drużyna z Polski) przygotowują się do Pucharu Świata Młodych Cukierników, który zostanie rozegrany w dniach 21-22 stycznia 2017 r. w Rimini we Włoszech. Nagrody przyznano również uczniom, którzy najlepiej w całym województwie zdali egzamin maturalny. W tegorocznej, III edycji ogólnopolskiego konkursu „Matura na 100 procent”, organizowanego przez Centralną Komisje Egzaminacyjną i fundację „Zawsze Warto”, znalazło się czterech absolwentów z województwa lubelskiego: Olga Skiermunt z II LO im. Jana Zamoyskiego w Lublinie, Natalia Toporowska z III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie, Mateusz Burczaniuk z LO im. Ziemi Podlaskiej w Komarówce Podlaskiej i Damian Koss z I LO im. Jana Zamoyskiego w Zamościu. Środki na wypłatę stypendiów pochodzą z rezerwy celowej budżetu państwa. Co roku na ten cel przeznacza się ok. 11 000 000 zł.(EM.K.)