Pieniądze są, ale jak je wykorzystać?

Gmina Leśniowice dostała dwie dotacje na ciekawe projekty integrujące mieszkańców i promujące samorząd. Świetna wiadomość, ale z powodu koronawirusa zaprawiona goryczą. Jak bowiem integrować, gdy zalecana jest izolacja? Oby udało się przesunąć terminy.

Złożony przez Samorządowy Ośrodek Kultury w Leśniowicach projekt „Zaginiony świat – odkrywamy gminę Leśniowice” został dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Planowano, że 19 tys. zł będzie przeznaczone na warsztaty tematycznie nawiązujące do odkryć archeologicznych związanych z istniejącą w Horodysku 3,5 tysiąca lat temu osadą słowiańską.

To dobra promocja gminy i unikalnych na skalę Europy wschodniej wyników prac naukowców, które miały trafić do szerokiego grona odbiorców. Dofinansowanie ok. 20 tys. zł, w ramach tego samego programu „Etnopolska”, wywalczyły też panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Horodysku na projekt pod nazwą „Spotkania z żywą tradycją w Horodysku” (SOK w Leśniowicach jest partnerem projektu).

Również zakłada on warsztaty, koncerty, wykłady przybliżające tradycję, obrzędowość, zmierzające do integracji mieszkańców. Sukces wnioskodawców z Leśniowic jest bezsprzeczny (do programu wpłynęły 1264 wnioski, a dofinansowanie otrzymało 293 beneficjentów), ale harmonogram realizacji projektów zapewne pokrzyżuje epidemia.

– Będziemy zmuszeni wnioskować o przesunięcie w czasie realizacji tych projektów. To samo dotyczyło chociażby projektu dotyczącego nauki pływania dla dzieci z gminy Leśniowice – mówi Joanna Jabłońska, wójt gminy Leśniowice. (t)