Pieniędzy nie wystarczy dla wszystkich

Anna Kwiek, doradca kredytowy z Kancelarii Finansowej Krzysztof Nieznaj & Partnerzy w Lublinie

Jutro, 8 sierpnia, zostanie uruchomiona dodatkowa pula środków na wypłaty dofinansowania z programu Mieszkanie dla Młodych na rok 2017. Do beneficjentów trafi ponad 69 mln złotych.


– Dzięki nowelizacją ustawy o MDM, która wchodzi w życie we wtorek, banki wznowią przyjmowanie wniosków o dofinansowanie. To szczególnie optymistyczna wiadomość dla osób, które nie uzyskały dotąd wsparcia, a nie będą mogły o nie wnioskować w przyszłym roku ze względu na przekroczenie kryterium wieku 35 lat. Zła wiadomość jest natomiast taka, ze środków nie wystarczy zapewne na długo. Przy średnim poziomie dofinansowania na poziomie około 26 tys. pozwoli to na przyznanie wsparcia dla około 2,7 tys. dodatkowych wnioskodawców – mówi Anna Kwiek, doradca kredytowy z Kancelarii Finansowej Krzysztof Nieznaj & Partnerzy w Lublinie
Zainteresowanie dodatkowymi środkami w programie MDM jest ogromne. – Od trzech tygodni w kilku bankach, między innymi PEKAO SA oraz BZW BK, można sprawdzać już, czy dostaniemy kredyt i dofinansowanie, czy też nie, a także przygotować wymagane dokumenty. To bardzo istotne, bo szacuje się, że środki z dodatkowej puli mogą zostać już wyczerpane zaledwie po dwóch dniach – dodaje Anna Kwiek.
Limity cen za metr kwadratowy mieszkania w nowej, sierpniowej puli dofinansowania w Lublinie oraz na Lubelszczyźnie nie uległy zmianie. W stolicy województwa wynoszą na rynku wtórnym 3 974,44 zł, na pierwotnym 4 857,64, a kwota dopłaty do 1 mkw 4 416,04 zł.
Co z tymi, którym nie uda się załapać na dodatkowe wsparcie w 2017 roku?
– Będą mogli złożyć wniosek dopiero w styczniu. Limit środków przewidziany na przyszły rok to 762 milionów złotych, z czego trzeba pamiętać, że 50 proc. tej kwoty, tj. 381 mln zł, już zostało zarezerwowane przez osoby, który składały wnioski w tym roku – dodaje A. Kwiek.
2018 rok będzie ostatnim obowiązywania programu Mieszkanie dla Młodych.
KB