Pierwsi gotowi

W bólach rodziła się lista SLD (wzmocnionego przez Wiosnę i Razem), ale wreszcie lewicy udało się przynajmniej przedstawić wszystkich kandydatów. W tym samym czasie opozycja prawicowa zdążyła już nawet zebrać niezbędne do rejestracji podpisy (16000 zamiast wymaganych 5000) i zgłosić się w Okręgowej Komisji Wyborczej.


Koalicja udaje, że jest partią…

Na Konfederację składają się działacze ugrupowań takich jak KORWiN/Wolność, Ruchu Narodowego, czy Konfederacji Korony Polskiej, formalnie jednak sama jest zarejestrowana jako partia, a zatem walczy o przekroczenie 5-cio, a nie 8-procentowego progu wyborczego. Po cichu zaś liderzy formacji przyznają, że przede wszystkim zależy im na osiągnięciu 3-proc., gwarantujących uzyskanie dotacji budżetowej.

Ma się to udać zwłaszcza dzięki wyborcom ze wschodnich, bardziej konserwatywnych województw. Takich – jak lubelskie. Czy jednak uda się to liście złożonej z osób słabo znanych (może poza samym liderem, pos. Jakubem Kuleszą, wybranym 4 lata temu z listy KUKIZ’15)?

…a SLD podaje się za „Lewicę”

Problem anonimowości dotyka także KW SLD. Poza numerem jeden – exposłem Jackiem Czerniakiem rozpoznawalnością cieszy się bodaj tylko zamykający listę Jacek Gallant, były wiceprezydent Lublina i wieloletni dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Paradoksalnie na lewicowej z nazwy i hasła liście prawdziwych lewicowców jest jednak jak na lekarstwo. Do tych nielicznych należy m.in. działacz lubelskiej Polskiej Partii Socjalistycznej, związany z ruchami antyfaszystowskimi Grzegorz Nowicki. Również KW SLD jest w istocie koalicją udającą, że koalicją nie jest (ze względu na wymogi ordynacji).

Choć pierwsze sondaże dawały takiej wspólnej liście nawet 13 proc. poparcia, ostatnie znów są jednocyfrowe. Problemem dla „lewicy” mogą być kandydaci konkurencyjnej partii – Polska Lewica, startujący do Senatu (z pominięciem wspólnego Paktu opozycji), a których najbardziej rozpoznawalną twarzą pozostaje Monika Jaruzelska, córka generała i prezydenta RP.

Termin rejestracji list upływa we wtorek (3 września) o północy. TAK