Pierwsza działalność gospodarcza

W pewnym momencie kariery zawodowej każdego człowieka przychodzi czas, w którym staje się specjalistą na tak wysokim poziomie, że bardziej od umowy o pracę opłaca się założyć i prowadzić działalność gospodarczą. Nie każdy ma tyle odwagi ale dla Tych, którzy nie wiedzą od czego zacząć zamieszczamy ten krótki poradnik, by pomóc podjąć pierwsze kroki.

Jestem przedsiębiorcą

Pierwszą i za razem najważniejszą kwestią, którą musimy rozważyć jest oszacowanie potencjalnego ryzyka dla prowadzonej działalności. Dość często zdarzają się sytuacje, w których młodzi biznesmani bez zastanowienia rzucają się na głęboką wodę, nie analizując uprzednio podejmowanych działań. Efektem takiego postępowania jest zdecydowanie za duży odsetek zamykanych przedsiębiorstw już po pierwszych sześciu miesiącach od rozpoczęcia działalności. Dlatego, tak ważnym jest by szczegółowo przeanalizować ryzyko, które może nam zagrażać, oraz jakie podjąć działania mogące im przeciwdziałać. Mając to przygotowane możemy przejść do zakładania swojej pierwszej działalności gospodarczej.

Rejestracja działalności

Zaczynamy od przygotowania dokumentacji do wpisu w CEIDG, wyborem opodatkowania, odpowiedniej nazwy i akuratnych sekcji z klasyfikacji PKD. Formularz CEIDG-1 możemy sporządzić online, przy czym mamy cztery możliwości jego złożenia:

  • osobiście, w urzędzie miasta lub gminy,
  • listem poleconym (poświadczonym notarialnie),
  • elektronicznie, z użyciem bezpiecznego podpisu kwalifikowanego,
  • elektronicznie, bez użycia bezpiecznego podpisu kwalifikowanego.

Ważnym jest rozważyć jaka forma opodatkowania będzie dla nas najbardziej odpowiednia – powinna nam w tym doradzić doświadczona księgowa. Musimy pamiętać, że ten wybór możemy zmienić dopiero na kolejny rok podatkowy. Tak więc odpowiadamy sobie na pytanie, czy będzie to:

  • opodatkowanie na zasadach ogólnych,
  • opodatkowanie podatkiem liniowym,
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
  • karta podatkowa.

Kiedy wniosek został złożony mamy już zarejestrowaną działalność. Przyszedł czas na Urząd Skarbowy. W zależność od wybranego PKD możemy mieć ustawowo nałożony obowiązek rejestracji jako podatnik VAT, składając formularz VAT-R. Regułą jest również, że każda działalność o charakterze świadczenia usług jest obłożona VAT’em (są od tego wyjątki).

Rachunek bankowy

Nie tak dawno zmieniły się przepisy dotyczące obowiązku posiadania rachunków firmowych przez osoby prowadzące działalność gospodarczą i dziś już nie ma takiego przymusu. Konto firmowe wiąże się z wieloma dodatkowymi kosztami i opłatami, jak np. za utrzymanie, przelew, kartę. Możemy tego uniknąć wykorzystując prywatne konto co celów służbowych, nie wydając na to ani złotówki więcej.

Księgowość

Wybór księgowej też nie zawsze jest oczywisty. Cenniki biur rachunkowych różnią się zazwyczaj od ilości dostarczanych przez nas dokumentów w skali miesiąca, ale czasem i od zakresu świadczonych usług. Dobra księgowa doradzi, jaką formę opodatkowania swoich przychodów wybrać, przypomni o opłatach miesięcznych na ZUS i podatki oraz, w razie potrzeby, złoży odpowiednie pisma w urzędach w imieniu przedsiębiorcy. Coraz częściej zdarza się, że osoby prowadzące działalność gospodarczą jedynie pod kilku klientów decydują się na wybór biura rachunkowego lub systemu księgowości online, jak np. Tax Care, które cenowo bardzo często jest bez konkurencyjne w stosunku do biur stacjonarnych. Z tych powodów wybór odpowiedniego dla siebie księgowego jest zazwyczaj dość trudny, uzależniony od charakteru prowadzonej działalności jak i głębokości naszego portfela.

Biznes w Internecie i ochrona danych osobowych

W dobie popularyzacji Internetu do grona przedsiębiorców dołącza co raz to więcej firm świadczących usługi bez biura stacjonarnego, wysyłając towar, zdalnie lub u klienta. Jeśli nasza działalność ma mieć taki charakter musimy pamiętać o niezbędnych formalnościach, jak np. kasa fiskalna, dokumentacja ochrony danych osobowych w firmie oraz różne regulaminy zabezpieczające przed nieuczciwymi kontrahentami i klientami. Formalności dotyczące polityki ochrony informacji i szkolenia z ochrony danych osobowych pomoże zorganizować np. itls.pl. Obligatoryjnie trzeba pamiętać, że różne rodzaje działalności mogą być obłożone specjalnymi pozwoleniami i koncesjami, dlatego zawsze przed podjęciem się jakiegokolwiek przedsięwzięcia należy zapoznać się z wiedzą prawników specjalistów z danej dziedziny gospodarki, którzy niejednokrotnie już w przeszłości okazali się uchronić firmy od bankructwa.

Artykuł partnera