Pierwsze strzyżenie zaraz po majówce

Na miejskie trawniki na dniach wyruszą kosiarki. Dla wielu z nich będzie to pierwsze i ostatnie strzyżenie w tym sezonie

Po weekendzie majowym miasto planuje pierwsze w tym roku koszenie wszystkich trawników. Częstotliwość kolejnych „cięć” będzie zależeć nie tylko od warunków atmosferycznych i wysokości trawy, bo tam gdzie to możliwe, miasto zamierza ograniczyć koszenie, nawet do jednego w sezonie.


Pod uwagę będzie brana „funkcja danego terenu”. Zbyt wysoka zieleń rosnąca w pasach drogowych może ograniczać widoczność, zagrażając kierowcom i pieszym, dlatego trawa będzie tam koszona regularnie. W przypadku tzw. łąk kwietnych, które mają pochłaniać wodę, koszenie jest planowane raz w roku. – W naszym mieście część trawników będzie utrzymywana w formie naturalnych łąk kwietnych i muraw, część w formie koszonej, co stanowi pewien kompromis. Różne trawniki mają różne potrzeby, stąd kierujemy się określonymi zasadami przy ich pielęgnacji. Rodzaj, zakres i częstotliwość prac będą uzależnione od sytuacji przyrodniczej, warunków pogodowych, lokalizacji i przeznaczenia terenu – zapowiada Hanna Pawlikowska, Miejski Architekt Zieleni w Lublinie.

Ratusz przypomina jednocześnie, że ograniczenie częstotliwości koszenia trawy ma korzystny wpływ na jakość powietrza w mieście. – Trawa pochłania znaczne ilości dwutlenku węgla, pyłów oraz zwiększa wilgotność powietrza – przypominają urzędnicy. TN

Częstotliwość koszenia trawników:

Często: Regularnego koszenia wymagają tzw. trawniki reprezentacyjne zlokalizowane w centrum miasta. Do nich zaliczają się m.in. Plac Litewski, plac Lecha Kaczyńskiego, Skwer Bartoszewskiego czy Ogród Saski.

3-4 razy w sezonie: W miejscach o dużym natężeniu ruchu – główne arterie dróg, okolice skrzyżowań, ronda, wjazdy, tereny wzdłuż chodników czy ścieżek rowerowych będą koszone regularnie, aby nie utrudniać ruchu; W miejscach pełniących funkcje rekreacyjne – skwery, place zabaw, boiska, siłownie, polany rekreacyjne w parkach i wąwozach, tak aby dostęp do nich był swobodny i nieutrudniony; W miejscach z roślinnością ozdobną – oprócz uwidocznienia ich walorów trzeba wyeliminować chwasty, np.: al. Solidarności – pas środkowy, al. Tysiąclecia – pas środkowy, ul. Zelwerowicza, al. Witosa na wysokości Auchan, ul. Mełgiewska okolice Outletu, skrzyżowanie ul. Jana Pawła II i ul. Filaretów – pas środkowy 2-3 razy w sezonie: trawniki przyuliczne zlokalizowane w miejscach o mniejszym natężeniu ruchu: ulice osiedlowe, parki, wąwozy.

1-2 razy w sezonie: miejsca, w których będzie realizowany program „Tu kosimy rzadziej”. To projekt polegający na wyznaczeniu terenów zieleni wyłączonych z koszenia. Tereny, wyznaczone na naturalne łąki kwietne to najczęściej rozległe trawniki, skarpy oraz szerokie pasy dzielące jezdnie. W tym roku naturalne łąki kwietne zostaną posadzone na powierzchni około 40 hektarów. Wszystkie miejsca będą oznaczone tablicami informującymi mieszkańców o celowym pozostawieniu nieskoszonych fragmentów. Naturalne łąki zakwitną  m.in. na: ul. Roztocze – skarpy, ul. Armii Krajowej – skarpy, ul. Armii Krajowej – pas środkowy, ul. Roztocze/ ul. Orkana, ul. Nadbystrzyckiej odcinek od ul. Zana do Ronda NSZ czy ul. Granitowej.

Koszenie raz w sezonie: jednoroczne łąki kwietne, czyli mieszanki kwiatów, o łącznej powierzchni ponad 1,1 ha. Znajdują się w 9 miejscach: w pasie dzielącym ul. Nałęczowskiej, w pasie dzielącym ul. Głębokiej, przy Zalewie Zemborzyckim, w wąwozie „Rury”, przy ul. Wincentego Witosa, na rondzie Mokrskiego (koło ZUS), na pętli przy ul. Doświadczalnej, w pasie dzielącym ul. Graffa oraz przy ul. Zelwerowicza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here