Pierwsze urodziny Domu Seniora

(25 lutego) Dzienny Dom Senior+ „Przystań” w Sawinie świętował pierwszą rocznicę działalności.


Placówka powstała przy udziale środków ministerialnych z programu Senior + i jest przeznaczona dla nieaktywnych zawodowo osób po 60. roku życia z terenu gminy Sawin. – W naszym Domu jest 15 miejsc, jednak seniorzy mogą korzystać z zajęć w formie rotacyjnej, w wybrane dni tygodnia, i dzięki temu jest już zapisanych 30 uczestników, a ta liczba stale rośnie – mówi Karolina Kaszczuk, pełniąca obowiązki kierownika Domu Senior+ „Przyjaźń” w Sawinie.

W placówce prowadzone są zajęcia rękodzielnicze i edukacyjne, rehabilitacja, gimnastyka, warsztaty kulinarne, organizowane są wyjazdy do kina, wycieczki krajoznawcze i edukacyjne. Seniorzy w roku 2019 mieli okazję między innymi zwiedzać Bieszczady, wyjeżdżali do Warszawy na ogólnopolskie obchody Dni Seniora, do Kozłówki, by zwiedzić pałac, a przy okazji uczestniczyć w warsztatach historycznych, uczestniczyli w wielu wycieczkach rowerowych (m.in. na Stawską Górę, Zalew w Stawie, Rezerwat Przyrody Bachus), brali udział w wielu imprezach integracyjnych.

Uczestnicy Domu Seniora aktywnie wspierali organizację Jarmarku Sawińskiego oraz dożynek, podczas tych imprez zorganizowali również wystawę swoich prac oraz poczęstunek. – Wszystkie działania naszego Domu można śledzić na Facebooku pod nazwą Kreatywne Pokolenie Senior+ Sawin – informuje Kaszczuk.

Zwieńczeniem całorocznej pracy była impreza urodzinowa, na którą przybyli zaproszeni goście: wójt gminy Sawin Dariusz Ćwir, przewodnicząca rady gminy Sawin Iwona Wołoszkiewicz, skarbnik Elżbieta Kamela, zastępca skarbnika Alicja Podolak, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Sawinie i jednocześnie radna powiatowa Agnieszka Dąbrowska oraz kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Sawinie Wioletta Socha.

Podczas uroczystości można było wysłuchać przygotowanych specjalnie na tę okazję wierszy i piosenek. Seniorzy zaprezentowali utwory, które w sposób humorystyczny przedstawiają starość i pobyt na emeryturze, m.in. napisali nowe słowa do piosenki Zenka Martyniuka „Przez twe oczy zielone”. (k)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here