Pierwszy spływ kajakowy Uherką przez Chełm

Z inicjatywy Komisji Turystyki Kajakowej Zarządu Oddziału PTTK we Włodawie przy znaczącym wsparciu Gminy Chełm, w dniu 6 maja 2018 roku zorganizowany został po raz pierwszy w historii spływ kajakowy rzeką Uherką na odcinku: Zalew Żółtańce – Chełm – Stańków o długości 10 km.


Osiemnastu uczestników, w tym troje z Chełma, musiało zmierzyć się z wieloma trudnościami w postaci jazów i mielizn a nawet pozostałościami pracy bobrów, chociaż największym wyzwaniem był bardzo niski, jak na porę roku, stan wody w Uherce. Na zakończeniu nad Zalewem Stańków uczestnicy otrzymali materiały promocyjne i pamiątki oraz pyszny bigos.

Trzeba przyznać, że zorganizowanie spływu Uherką przez Chełm wymagało sporej odwagi, ale teraz wiemy, że jest to możliwe i bardzo interesujące. Miny jadących czy biegających ścieżką rowerową były tego najlepszym dowodem. Przy nieco wyższym stanie wody oraz zrobieniu niewielkich ułatwień nie musi to być ostatni spływ kajakowy przez Chełm.
Komandorem spływu był chełmianin Józef Tworek, propagator i organizator imprez kajakowych oraz autor przewodników dla kajakarzy, w tym po Bugu i Dniestrze. (red)