Pierwszy start w 2021 roku danowcy mają już za sobą

W sobotę w Mińsku Mazowieckim odbył się pierwszy turniej Polskiego Związku Kickboxingu w 2021 roku – Grand Prix Polski. Imprezę rozegrano w dwóch osobnych turach – osobno dla dzieci i kadetów młodszych, a następnie dla kadetów starszych, juniorów i młodzieżowców celem zachowania limitów epidemicznych. Barwy LKSW Dan Świdnik reprezentowała czternastka zawodników, którzy zdobyli łącznie 18 medali, rozgrywając także między sobą dwa finały.

Dla danowców była to przede wszystkim okazja do sparingu ze względu na możliwość startu w więcej niż jednej konkurencji i kategorii wagowej. Szczególny powód do zadowolenia może mieć trójka zawodników, którzy wywalczyli po dwa złota. Maksymilian Szłapa tryumfował wśród kadetów młodszych w formule pointfighting w kategoriach -47 i +47 kg, w obu finałach pokonując klubowych kolegów: Jakuba Ciołka i Jakuba Ślązaka. Startujący po raz pierwszy w grupie kadetów starszych świetnie zaprezentował się Kacper Głowienka.

Zdominował kategorię wagową -42 kg wygrywając tak półfinał, jak i finał przez przewagę techniczną wynikami 10:0. W wyższej kategorii -47 kg po półfinale wygranym 9:0 spotkał się w walce o złoto z utytułowanym Jakubem Kasprowiczem z Ninja Academy Warszawa i po zaciętym, bardzo efektownym pojedynku wygrał 10:9. Ponownie nie miał sobie równych Jakub Trześniak.

W kategorii -57 kg wygrał półfinał 8:0, zaś w finale zwyciężył przed czasem Krzysztofa Sobocińskiego z ostródzkiego Gladiusa 11:1. Natychmiast po finale przystąpił do rywalizacji w kategorii -63 kg, gdzie najpierw w ćwierćfinale pokonał Jonasza Gortata z Bełchatowa 15:8 i był to jedyny pojedynek rozstrzygnięty w ciągu pełnych dwóch rund. Zarówno półfinał z Kacprem Lasą z Orientu Częstochowa, jak i finał z Oskarem Ciepłuchem z Piechotka Team Zalewo skończyły się przed czasem.

Złote medale dla LKSW Dan wywalczyli także Jan Hawrysz (-37 kg pointfighting kadetów młodszych), Jakub Ślązak (+155 cm soft kadetów młodszych) i Aleksander Warszawski (-135 cm soft kadetów młodszych). Srebro zdobyli wspomniani wcześniej J. Ciołek i J. Ślązak, a także Maja Besztak (dwa – w soft -145 cm i pointfighting kadetek młodszych -42 kg), zaś brązy – Igor Głowienka (dwa – w pointfighting i light-contact kadetów młodszych -37 kg), J. Ciołek (soft -155 cm) i Szymon Hawrysz (pointfigthing kadetów starszych -52 kg). Pamiątkowy złoty medal otrzymała Olga Krawczyk, która była jedyną zgłoszoną zawodniczką w kategorii -65 kg kadetek młodszych. Tym razem bez medalu starty zakończyli Aron Ruśniak, Kacper Kuraś i Tomasz Gumienniak.

– Turniej był cennym sprawdzianem dla naszych zawodników – mówi Piotr Bernat. – Wykorzystaliśmy możliwość sparingu w kilku kategoriach. Cieszą oczywiście wyniki najbardziej doświadczonych zawodników w składzie, ale dużą radość sprawiły nam starty młodszych stażem sportowców, jak Maks Szłapa, Kuba Ciołek, Szymon Hawrysz i Jakub Ślązak.

Również Maja Besztak, która na mistrzostwach Polski przegrała wysoko pierwszą walkę, tym razem wygrała jeden pojedynek i dzielnie walczyła w finale pointfighting. Wyróżnienie należy się trenerom składu, Bartkowi Danielowi, Łukaszowi Staińskiemu i Piotrowi Żołędziowi. Cała trójka była obecna w Mińsku Mazowieckim, dwaj pierwsi jako sekundanci, trzeci jako sędzia PZKB. Mistrzostwa Polski dla naszych młodszych zawodników są planowane wstępnie w kwietniu, ale to sytuacja pandemiczna zadecyduje, czy zostaną rozegrane w tym terminie. Na razie więc dzięki licencjom PZKB kontynuujemy jedynie treningi zgodnie z obostrzeniami sanitarnym.