Pies na wakacjach

Trwa sezon urlopowy – rezerwujemy hotele, tankujemy samochody, odhaczamy punkt po punkcie listę rzeczy do zrobienia przed wyjazdem. Podczas wakacji coraz częściej towarzyszą nam domowe zwierzęta – szczególnie psy, które lepiej znoszą podróże od naszych mruczków. Czy na pewno wszyscy przygotowani są do drogi? 


Bezpieczne przewożenie zwierząt samochodem to mało znany temat wśród mieszkańców naszego kraju. Wielu właścicieli wciąż nie wie jak należy podróżować z psem, czego dowodem są popularne zdjęcia wędrujących po aucie w czasie jazdy lub niebezpiecznie wychylających się ukochanych pupili przez szybę – mówi Aleksandra Okrasa, właścicielka internetowego portalu Pies na urlopie. – Jeśli Twój psiak nigdy nie podróżował autem, na pewno będzie to dla niego duże, stresujące przeżycie. Warto od czasu do czasu zabierać go na krótkie wycieczki, aby głośny silnik samochodu czy możliwe trudności z utrzymaniem równowagi w połączeniu ze światem przelatującym za oknem nie były mu obce. Nowe otoczenie zawsze wywołuje pewną dozę niepewności – oswojenie go pomoże w zwalczeniu psiego stresu – twierdzi Okrasa. – Podróż wiąże się z emocjami. Każdy z nas przeżywa ją inaczej, a uczucia towarzyszące jej uczestnikom udzielają się wszystkim. Zwierzę także może odczuwać z jej powodu podekscytowanie, niepewność, a nawet stres – tym bardziej jeśli jest to dla niego zupełnie nowa sytuacja. Dlatego warto zadbać o jego komfort i wygodę odpowiednio wcześniej, żeby była dla niego równie przyjemna jak dla nas – dodaje nasz ekspert.
Bagaż podręcznyTak jak sam nie wychodzisz z domu bez sprawdzenia czy w walizce masz ubezpieczenie czy dowód osobisty, podobnie trzeba „spakować” zwierzaka. W krajach Unii Europejskiej każde zwierzę powinno mieć swój paszport, a w Hiszpanii – jednym z najpopularniejszych miejsc na letni wypoczynek – także kartę zdrowia, opatrzoną pieczątką weterynarza. Być może to dobry czas na oznakowanie psiaka chipem – na wypadek, gdyby wybrał się w dalszą trasę bez właściciela.
Jazda bez stresuZanim zamknięcie drzwi od auta, wybierzcie się wcześniej w jeszcze jedno miejsce – do gabinetu weterynarza. To dobra pora na sprawdzenie ogólnej kondycji zwierzaka i zasięgnięcie porady lekarskiej związanej z przygotowaniem przed podróżą. Czworonogi, które ruszają w trasę, swój obiad powinny otrzymać najpóźniej dwie godziny przed wyjazdem. Tuż przed podróżą wystarczy świeża woda do picia i środek zapobiegający nudnościom np. waleriana lub passiflora.
Zawsze w pasachTwój pupil raczej nie będzie zadowolony, gdy przypniesz go pasami bezpieczeństwa, ale to konieczne ze względu na wasze bezpieczeństwo. Rozemocjonowany zwierzak mógłby rozproszyć cię podczas jazdy – a twoja uwaga powinna być skoncentrowana na trasie. Szczególnie groźne dla psa jest podróżowanie bez zapiętych pasów na tylnej kanapie – pies tak samo jak człowiek może ucierpieć przy nawet niewielkiej stłuczce, ale może też swoim ciałem uderzyć w pasażera i zrobić mu krzywdę. Małe psy mogą podróżować w transporterze ustawionym na podłodze tylnego siedzenia lub zabezpieczone pasem, a duże warto zachęcić do wskoczenia do bagażnika ze sztywną przegrodą pomiędzy nim a tylnym siedzeniem.