Piesi odzyskają schody

Postawienie słupków ma skutecznie uniemożliwić zastawianie schodów przez parkujące auta

Wiele wskazuje na to, że przechodnie w końcu będą mogli bez przeszkód korzystać ze schodków znajdujących się przy ul. Gospodarczej 2. Od lat dojście do nich blokują parkujące pojazdy. Teraz ratusz zapowiada montaż w tym miejscu słupków, które uniemożliwią stawianie aut w tym miejscu.

Schody znajdują się na końcu ciągu pieszo-jezdnego, usytuowanego po wschodniej stronie bloku przy ul. Gospodarczej 2. Prowadzi do nich wyjątkowo szeroki chodnik, na którym przed laty kierowcy urządzili sobie dziki parking, rozjeżdżając chodnikowe płytki. Sytuację postanowiła rozwiązać jakiś czas temu Rada Dzielnicy Tatary wspólnie z Zarządem Dróg i Mostów w Lublinie. Nawierzchnię tego fragmentu chodnika wyłożono grubszą kostkę betonową, odporną na ciężar samochodów i urządzono całkiem spory parking wraz z drogą manewrową. Dla pieszych pozostawiono zaś część chodnika zlokalizowaną najbliżej budynku, oddzielając ją od przestrzeni parkingowej barierką.

Utworzenie kilkudziesięciu dodatkowych miejsc postojowych nie rozwiązało jednak wszystkich problemów. Jak poinformował nas pan Stanisław, mieszkaniec jednego z pobliskich bloków, kierowcy zaczęli stawiać auta nie tylko na nowym parkingu, ale również na chodniku służącym jako dojście do schodów. – Piesi mają przez to utrudnione przejście. Koniecznie trzeba zrobić z tym porządek – denerwował się pan Stanisław.

Kiedy o problemie powiadomiliśmy magistrat otrzymaliśmy zapewnienie, że o niewłaściwym parkowaniu w tym miejscu zostanie powiadomiona Straż Miejska, która podejmie interwencję. Takie rozwiązanie nie zadowoliło jednak naszego czytelnika, który podkreśla, że nie chodzi mu o to, by ktoś przez niego został ukarany mandatem, co zapewne i tak tylko doraźnie poprawiłoby sytuację, ale o rozwiązanie problemu na stałe, tak by piesi o każdej porze mogli swobodnie poruszać po chodniku i korzystać ze schodów.

I jak się okazuje jego postulat zostanie spełniony. – Przygotujemy projekt ustawienia trzech słupków uniemożliwiających zastawianie schodów od strony drogi wewnętrznej – informuje Grzegorz Jędrek z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin. Marek Kościuk