Pijacki wybryk zakończył świetną karierę

Czy znany lubelski sędzia Piotr R. został wydalony z zawodu przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego? Taką informację podał w ubiegłym tygodniu specjalistyczny portal prawo.pl.

Sędzia Piotr R. odpowiadał dyscyplinarnie za kierowanie autem pod wpływem alkoholu. – Obwiniony stracił przymiot nieskazitelnego charakteru, co jest warunkiem sprawowania urzędu. Sędzia wykazał również lekceważący stosunek do prawa, popełnił delikt umyślny z zamiarem bezpośrednim, więc stracił możliwość orzekania w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej – miał powiedzieć jeden z sędziów orzekających w sprawie dyscyplinarnej Piotra R., cytowany przez portal prawo.pl.

Sędzia Barbara Markowska, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Lublinie, nie potwierdza, ale i nie zaprzecza tym doniesieniom. – Nie posiadam wiedzy w tej materii. Na liście sędziów, także na stronie internetowej Sądu, pan sędzia (Piotr R. – aut.) widnieje – odpowiedziała sędzia Markowska. Do chwili oddania do druku tego wydania „Nowego Tygodnia” na nasze pytania nie odpowiedział sędzia Michał Laskowski, rzecznik prasowy Sądu Najwyższego.

57-letni Piotr R. to jeden z najbardziej doświadczonych karnistów w lubelskim Sądzie Okręgowym. Często orzekał w głośnych procesach dotyczących najpoważniejszych przestępstw. Jego życie całkowicie zmieniło się w nocy z 13 na 14 listopada 2015 roku, kiedy kierując po pijanemu, stracił panowanie nad swoim autem i zjechał do rowu. Został zawieszony w czynnościach służbowych. Wkrótce ruszył jego proces dyscyplinarny.

– Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sądu Apelacyjnego w Lublinie wnioskowała o wymierzenie kary złożenia sędziego z urzędu. Sąd Apelacyjny w Warszawie-Sąd Dyscyplinarny I instancji uznał, że kara ta byłaby rażąco niewspółmiernie surowa wobec nienagannie pełnionej służby przez obwinionego przez ponad 20 lat. Sąd Dyscyplinarny za odpowiednią uznał karę obniżenia wynagrodzenia zasadniczego sędziego o 20 proc. na dwa lata – czytamy na portalu prawo.pl.

Wyrok został jednak uchylony, a sprawa trafiła do ponownego rozpoznania. W styczniu tego roku Sąd Apelacyjny zdecydował o przeniesieniu Piotra R. na inne miejsce w apelacji rzeszowskiej. Zdaniem dziennikarzy prawo.pl, orzeczenie zostało zmienione i sędzia został wydalony z zawodu. Do sprawy wrócimy.

Grzegorz Rekiel