Pili, szaleli i umierali

Dym i zalane mieszkanie, wypadek śmiertelny, nadmierna ilość zgonów i fala pijaństwa. Tegoroczne święta Bożego Narodzenia nie przebiegły, niestety, w iście spokojnej i radosnej atmosferze.

Właścicielowi jednego z mieszkań w bloku przy ul. Połanieckiej 16 najwyraźniej zbyt mocno spieszyło się na pasterkę. Przez nieuwagę omal nie puścił z dymem własnej kuchni, wyrzucając do kosza na śmieci tlącego się peta. Pod wpływem wysokiej temperatury złączki instalacji wodnej stopiły się i zaczęła wyciekać woda. Dzięki temu nie doszło do pożaru, ale woda zalała częściowo mieszkanie sąsiadów z dołu. Ok. godz. 1:40 (25 grudnia) musieli interweniować strażacy i policja. Zakręcili główne zawory, wyważyli drzwi mieszkania i weszli w maskach do środka, opanowali sytuację i oddymili pomieszczenie oraz całą klatkę schodową.
– Generalnie przez święta było spokojnie – komentuje mł. bryg. Wojciech Chudoba, rzecznik prasowy chełmskich strażaków.
Tego samego, niestety, nie mogli powiedzieć ratownicy medyczni. Chełmianie pili i szaleli, a ilość wyjazdów załogi pogotowia do zatruć alkoholem była powalająca. Nie obyło się też bez interwencji policji przy kłótniach i awanturach po opróżnieniu flaszki. Nie obeszło się bez tragedii. Ratownicy przyznają, że co roku w okresie świąt występuje wzmożona ilość zgonów. U niektórych serce nie wytrzymuje napięcia, bożonarodzeniowej gorączki i spotkania z dalszą rodziną.
Dwóch pijanych kierowców zatrzymali na drodze policjanci z chełmskiej komendy, ale zamroczonych za kółkiem było zapewne więcej. W poniedziałek (26 grudnia) ok. godz. 16, strażacy otrzymali zgłoszenie do Wierzbicy. Tam ktoś wjechał w słup energetyczny, złamał go na pół, po czym porzucił auto i uciekł.
Tego samego dnia (ok. godz. 18) na przejściu dla pieszych przy ul. Litewskiej w Chełmie auto potrąciło 80-latka, a kilka godzin później doszło do śmiertelnego wypadku przy ul. Wschodniej.
Ogółem podczas świąt na drogach naszego województwa doszło do 9 wypadków, w których 9 osób zostało rannych, a dwie zginęły. Policjanci odnotowali także 138 kolizji drogowych, a z dróg wyeliminowali 29 nietrzeźwych kierujących. W ubiegłym roku, w tym samym okresie, w naszym województwie doszło do 11 wypadków, w których zginęła 1 osoba, a 15 zostało rannych. Zatrzymano 26 pijanych kierowców. (pc)