PiS znalazł koalicjantów

Wszystko wskazuje na to, że Prawo i Sprawiedliwość ma już większość w radzie powiatu krasnostawskiego. – Dołączą do nas jeden radny z PZK i jeden z komitetu „Krasnostawianie” – dowiedzieliśmy się od Teresy Hałas, poseł PiS z Krasnegostawu.

W zakończonych niedawno wyborach do rady powiatu krasnostawskiego zdecydowanie zwyciężył PiS. Partia Jarosława Kaczyńskiego wywalczyła 9 z 19 mandatów. 6 przypadło PSL, dwa PZK, po jednym komitetom Lepszy Powiat i Krasnostawianie. By mieć większość w radzie, PiS potrzebowało więc zachęcić do współpracy zaledwie jednego radnego.

– Wygląda na to, że udało się nam porozumieć z jednym radnym z PZK i jednym z komitetu Krasnostawianie – mówi Teresa Hałas, poseł PiS z Krasnegostawu. Mowa o Witoldzie Boruczenko (PZK) oraz Piotrze Suchorabie (Krasnostawianie). Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się też, że blisko porozumienia z PiS był Marek Nowosadzki (PZK). Obecny przewodniczący rady powiatu miał zostać wicestarostą, ale sugerował, by PiS wszedł w szeroką koalicję z PSL. Poseł Hałas się jednak na to nie zgodziła i rozmowy zerwano.

PiS sondował też Marka Piwkę (Lepszy Powiat), ale Piwko nie poszedł na współpracę „ze względów ideologicznych”. Z naszych informacji wynika, że Boruczenko (kiedyś przewodniczący rady gminy Łopiennik Górny) ma być nowym przewodniczącym rady powiatu, Suchorab – członkiem zarządu. Wciąż nie wiadomo, kto będzie starostą i wicestarostą. (ik)