Piwna i Złota poczekają, Zachód do robienia

Trwają korekty dokumentacji projektowych na przebudowę kilku ważnych ulic, w tym Piwnej, Złotej i Wiercieńskiego, na które miasto dostało dotacje. Te inwestycje nie będą jednak tak prędko realizowane, jak zakładano. Zamiast tego przebudowywane mają być drogi na osiedlu Zachód.

Na jednej z poprzednich sesji chełmscy radni dołożyli 50 tys. zł, aby uaktualnić dokumentację przebudowy ulic Piwnej i Złotej. Inwestycja miała być realizowana dzięki dotacji z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, podobnie, jak przebudowa ulic Wiercieńskiego i Bazylany, Ogrodowej oraz budowa ul. Wolwinów i Gajowej. Ale wygląda na to, że nie nastąpi to tak prędko. Jedną ze zmian w wieloletniej prognozie finansowej, uchwaloną na ostatniej sesji przez radnych, było zdjęcie ponad 6 mln zł z realizacji tych inwestycji. Radny Dariusz Grabczuk dopytywał na komisji rady miasta, dlaczego miasto „schodzi” z tych drogowych zadań, mimo że są przecież tak ważne i wyczekiwane przez chełmian.

– Opracowywana jest w tej chwili na nie dokumentacja projektowa i przenosimy plan na przebudowę dróg na osiedlu Zachód, ze względu na to, że rozszerzono kosztorys inwestorski i oszacowana kwota wynosi ponad dziewięć milionów złotych – wyjaśniała Marzena Guzowska, skarbnik Chełma. – Nie zamierzamy rezygnować z realizacji inwestycji na tych drogach, ale teraz nie ma konkretnych planów, co do dalszego działania. Na pewno będziemy się ubiegać o środki zewnętrzne.

Wypowiedź tę uzupełnił Radosław Wnuk, dyrektor Departamentu Architektury, Geodezji i Inwestycji UM Chełm.

– Wykonane projekty przebudowy ulic Piwnej, Złotej, Wiercieńskiego i Wolwinów wymagają korekty i jesteśmy w trakcie tego procesu. Żeby nie czekać z inwestycjami, proponujemy przeprowadzenie remontów dróg na osiedlu Zachód – mówił dyrektor Wnuk. – Chcemy ogłosić przetarg na przebudowę niecałych trzech kilometrów dróg na osiedlu Zachód z wymianą w niektórych miejscach podbudowy, chodników, latarni.

Dyrektor Wnuk przekazał też informację w sprawie innej oczekiwanej inwestycji, tj. budowy stadionu lekkoatletycznego przy II LO w Chełmie. Stwierdził, że uzgadniane są kwestie tzw. certyfikacji z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki i to jedyna formalność, która wstrzymuje ogłoszenie przetargu. Ale ma to wkrótce nastąpić. (mo)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here