Plac i park placami budowy

Plac Łuczkowskiego ma zyskać nowe, atrakcyjniejsze oblicze

W tym tygodniu miasto podpisze umowy z wykonawcą przebudowy placu Łuczkowskiego oraz parku miejskiego. Wkrótce potem przekazane zostaną place budowy, w które na czas inwestycji zamienią się park i centrum starówki.

Jesienią 2020 r. ratusz otrzymał 12 mln zł dotacji na rewitalizację placu Doktora Edwarda Łuczkowskiego (wraz z zabytkowymi piwnicami) oraz parku miejskiego. Oba miejsca to miejskie wizytówki, które wkrótce całkowicie się odmienią. Niedawno miasto rozstrzygnęło przetargi na oba zadania. Wykonawcą została firma LS Complex z Lublina, z którym w tym tygodniu mają być podpisane umowy.

– Wtedy przekazane zostaną place budowy – informują chełmscy urzędnicy.

Przypomnijmy, że zadanie pod nazwą „Przebudowa Placu Doktora Edwarda Łuczkowskiego z wyłączeniem budowy budynku przy ul. Przechodniej oraz remont elewacji wejścia do Chełmskich Podziemi Kredowych pochłonie 5 843 036,67 zł. Jego zakres obejmuje „zabezpieczenie i remont reliktów piwnic na placu z ich nowym przykryciem, utwardzeniem placu, jego aranżacją i małą architekturą wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną”. Wykonany ma być też remont elewacji wejścia do Chełmskich Podziemi Kredowych przy ul. Lubelskiej 55A.

Obecna nawierzchnia placu i architektura w rejonie piwnic będzie rozebrana, a płyta stropowa piwnic wykonana od nowa. Nie zostaną odtworzone niskie murki w narysie piwnic, które powodowały zatrzymywanie spływającej wody i powstawanie zastoin oraz przecieków. Replika studni miejskiej będzie wyremontowana. Nawierzchnia placu zostanie zaaranżowana za pomocą – jak napisano w ogłoszeniu o zamówieniu – wolnostojącej, ruchomej i niezwiązanej z gruntem małej architektury i oświetlenia oraz drzew i zieleni w donicach. Wykonane będzie też odwodnienie i zasilanie w energię elektryczną.

Z kolei przebudowa parku miejskiego będzie kosztowała 7 565 493,30 zł. Inwestycja przewiduje m.in. przebudowę ścieżek parkowych, ciągów pieszo-rowerowych, które zostaną wykonane z nawierzchni mineralno-żywicznej. Powstanie również nowe ogrodzenie oraz schody z podjazdami, umożliwiającymi dostęp osobom z niepełnosprawnością ruchową. Wybudowany też będzie pawilon parkowy, w skład którego wejdą m.in. pawilon rodzica z toaletami, przewijakiem dla niemowląt i tarasem wypoczynkowym. Na rewitalizacji skorzystają również najmłodsi, ponieważ zadanie obejmuje przebudowę znajdującego się w parku starego placu zabaw.

Projekt, w ramach którego rewitalizowany będzie pl. Łuczkowskiego i przebudowywany park miejski, jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. (mo)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here