Plaga fałszywych policjantów

W ostatnim czasie policjanci z Krasnegostawu odnotowali kilka prób oszustw metodą „na policjanta”. – Na szczęście w pięciu przypadkach nie doszło do przekazania pieniędzy przestępcom. Jedną z prób oszustwa udaremnili pracownicy banku – informuje Piotr Wasilewski, rzecznik krasnostawskiej policji.

W ubiegłym tygodniu w Krasnymstawie doszło do kilku prób wyłudzeń pieniędzy metodą „na policjanta”. – We wszystkich przypadkach sposób działania sprawców był podobny – opowiada Piotr Wasilewski, rzecznik krasnostawskiej policji. – Do starszej osoby dzwonił oszust, podając się za policjanta lub znajomego potomka i mówił o rzekomym wypadku bliskiej osoby.

Następnie informował, że potrzebna jest duża suma pieniędzy, by przekazać ją na leczenie lub pokrycie powstałej szkody. Sprawcy, by uwiarygodnić zaistniałą tragedię, podawali do telefonu rzekomych policjantów lub prosili o wybranie numeru 112. Wówczas kolejna osoba potwierdzała przedstawioną wersję i mówiła, że potrzeba znacznej kwoty gotówki – dodaje. Krasnostawscy mundurowi w ciągu kilku dni otrzymali aż pięć zgłoszeń o tego typu próbach przestępstwa.

W jednym przypadku o oszustwie poinformowali pracownicy Banku Spółdzielczego w Krasnymstawie, do którego zgłosiła się 73-letnia kobieta, chcąca wypłacić wszystkie pieniądze, jakie miała na koncie. Gdy bankowcy zorientowali się, że coś jest nie tak, zadzwonili do komendy. – Dzięki ich postawie udało się nie dopuścić do utraty oszczędności życia przez starszą panią – podkreśla Wasilewski. Jak mówi prezes Banku Spółdzielczego w Krasnymstawie Radosław Chmielewski, sytuacje takie jak ta nie zdarzają się często.

– Pomimo tego Bank stale informuje i szkoli pracowników pod kątem potencjalnego ryzyka wystąpienia wyłudzeń środków finansowych „na wnuczka” i innymi metodami oszustw przez przestępców – zauważa Chmielewski. – Dzięki tej edukacji, wyszkoleniu pracowników, profesjonalizmowi i czujności udało się zapobiec dokonania oszustwa na znaczną kwotę – dodaje.

Chmielewski zauważa, że istotne jest to, że Bank Spółdzielczy w Krasnymstawie jest bankiem lokalnym, nastawionym na relacyjność i znajomość własnych klientów. – Pozwala to na uchwycenie nietypowych zachowań i przeciwdziałanie podobnym zdarzeniom. Wyrażam przekonanie, że zaangażowanie i stała dbałość o naszych klientów rekompensowana jest wzrostem ich zaufania do naszej instytucji – podsumowuje prezes. (kg)