Plecaki pełne bursztynu

Pogranicznicy ze Zbereża zatrzymali dwóch przemytników. Przemycali oni niemal 90 kg bursztynu. Podejrzenia funkcjonariuszy wzbudziły ciężkie plecaki, z którymi dwaj chełmianie spacerowali od strony granicy.

We wtorek (8 listopada) funkcjonariusze z Placówki SG w Zbereżu (gm. Wola Uhruska), podczas prowadzonych działań na tzw. „zielonej granicy” zauważyli dwóch mężczyzn z wielkimi plecakami, idących od strony Bugu. – Podczas kontroli okazało się, że byli to dwaj mieszkańcy Chełma, którzy w posiadanym przy sobie bagażu mieli prawie 90 kilogramów bursztynu o wartości ponad 80 tys. zł – mówi ppor. SG Dariusz Sienicki, rzecznik komendanta NOSG w Chełmie. – Jak ustalili funkcjonariusze, nielegalny towar został wcześniej przemycony przez rzekę Bug z Ukrainy do Polski przy pomocy łodzi pontonowej.

To kolejne w ostatnim okresie zatrzymanie przemytników na „zielonej granicy”, którzy próbowali przemycić do Polski ogromne ilości nielegalnego bursztynu. Dowodzi to skuteczności działań funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Warto wspomnieć, że informacja o każdym takim zdarzeniu przekazywana jest służbom granicznym Ukrainy. Ma to na celu jeszcze większe podniesienie naszej skuteczności w ochronie granicy państwowej – dodaje Sienicki. Skonfiskowany bursztyn został przekazany do Urzędu Celnego w Białej Podlaskiej. (bm)