Po co w gminie dwa domy kultury?

W Izbicy zakończyła się budowa Centrum Turystyczno-Edukacyjno-Kulturalnego. Jeden z mieszkańców zastanawia się, po co gmina realizowała tak kosztowną inwestycję, skoro kilometr dalej w Tarnogórze od lat działa prężnie dom kultury. – Te pieniądze można było wydać na drogi, czy inne ważniejsze cele – podkreśla nasz czytelnik.

Centrum Turystyczno-Edukacyjno-Kulturalne w Izbicy, którego budowa nie tak dawno dobiegła końca, pochłonęło prawie 6 mln zł. Samorząd na ten cel dostał dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w wysokości blisko 3,9 mln zł. Do inwestycji urzędnicy z budżetu miasta i gminy Izbica dołożyli około 2 mln zł.

Wybudowane centrum nie wszystkim mieszkańcom przypadło jednak do gustu. Są tacy, co uważają, że gmina przeznaczone na nie pieniądze mogła wydać na inne cele, np. na drogi. – Na terenie całej gminy jest jeszcze sporo dróg, które wymagają modernizacji, czy budowy, bo prowadzą do zabudowań i pól uprawnych. Po co nam kolejny dom kultury, jak kilometr dalej w Tarnogórze od lat prężnie działa ośrodek kultury, zaspakajając potrzeby mieszkańców w tym zakresie? – twierdzi jeden z naszych czytelników z Izbicy. – Nie wiem, czy w powiecie krasnostawskim jest druga taka gmina, która ma dwa gminne ośrodki kultury. Nie jesteśmy na tyle bogatą gminy, by prawie w każdej miejscowości budować tego typu obiekty. Rozumiem świetlice wiejskie, ale one są dużo tańsze od takich centrów kultury, jakie powstało w Izbicy. No, ale Izbica w ostatnim czasie odzyskała prawa miejskie i być może władze chciały, żeby tutaj też było centrum kultury, by miejscowość nie była gorsza od Tarnogóry…

Burmistrz miasta i gminy Izbica, Jerzy Lewczuk zapewnia, że Centrum Turystyczno-Edukacyjno-Kulturalne w Izbicy nie będzie konkurowało z domem kultury w Tarnogórze, który zachowa dotychczasową funkcję.

– W Tarnogórze mieszka 812 osób – podkreśla burmistrz Lewczuk. – Bardzo prężnie działają tam Ochotnicza Straż Pożarna, Koło Gospodyń Wiejskich oraz Koło Emerytów i Rencistów. W tej miejscowości nadal funkcjonuje szkoła, więc obiekt ten niewątpliwie w dalszym ciągu będzie służył lokalnej społeczności. Są tam dwie parafie: polskokatolicka p.w. św. Józefa i rzymskokatolicka p.w. św. Zofii.

Burmistrz Lewczuk przyznaje też, że kiedyś Tarnogóra też miała prawa miejskie i straciła je razem z Izbicą. – Kwestię ewentualnego odzyskania w przyszłości praw miejskich przez Tarnogórę pozostawiam otwartą. Starania będą zależały od woli jej mieszkańców – zaznacza włodarz miasta i gminy Izbica.

Lewczuk podkreśla, że w samej Izbicy mieszka prawie jedna czwarta ludności całej gminy. – Nasze miasteczko dotychczas nie posiadało tego typu obiektu, a dawne tzw. kino nawet nie nadawało się do remontu – tłumaczy burmistrz Lewczuk. – W Izbicy znakomicie działa Ochotnicza Straż Pożarna, która należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Jako gmina od wielu lat użyczamy jej garaży na samochody bojowe. W budynku Centrum Turystyczno-Edukacyjno-Kulturalnego druhowie będą mieli zapewnione godziwe warunki i odpowiednie zaplecze socjalne. Do tego w nowym obiekcie będzie mieściła się również Gminna Biblioteka Publiczna, która swoją siedzibę miała w Tarnogórze. Znajdzie się tam także sala widowiskowa na 300 osób oraz Gminny Dom Kultury.

Jerzy Lewczuk zaznacza, że dzięki budowie Centrum w Izbicy powstało nowe Koło Gospodyń Wiejskich. – Obiekt będzie też miejscem spotkań naszej młodzieży, która do tej pory nie miała gdzie się podziać – argumentuje burmistrz. – Centrum wpłynęło również na poprawę wizerunku miejscowości.

Zdaniem Lewczuka, Izbicy, która z 1 stycznia br. odzyskała prawa miejskie, nowe centrum kultury było jak najbardziej potrzebne. – Miejscowość jest siedzibą władz miasta i gminy, jednostek organizacyjnych, policji, placówek bankowych, handlowych oraz poczty. W Izbicy znajdują się również największa w gminie szkoła, ale też przedszkole, zakłady pracy, zakłady usługowe, ośrodek zdrowia, a samo miasteczko jest położone przy drodze krajowej nr 17, a przez środek miejscowości przebiega linia kolejowa. Wszystko to sprawa, że Izbica stała się centrum całej gminy i wszystkich jej mieszkańców. Wybudowany ośrodek stanowi dopełnienie w infrastrukturze niezbędnej dla funkcjonowania mieszkańców nie tylko Izbicy, ale całej naszej gminnej społeczności – przekonuje Lewczuk.

Burmistrz zapewnia, że nowe centrum nie nadwyręży finansów gminy. – Nie planujemy dodatkowego zatrudnienia – mówi. – Gmina potrafi oszczędzać o czym świadczy chociażby fakt, że sami własnym sprzętem poprawiamy przejezdność dróg, układamy nawierzchnie asfaltowe i zdobywamy zewnętrzne dofinansowania do różnych inwestycji z programów rządowych. Ostatnio pozyskaliśmy ponad 11,7 mln zł, z czego 7,6 mln zł z Polskiego Ładu. Do kolejnej edycji tego programu planujemy złożenie wniosków na budowę dróg w gminie. Jak widać, o tym również pamiętamy – dodaje Jerzy Lewczuk. (ps)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here