Po lekcjach na karuzelę

Nowo wybudowany plac zabaw przy SP nr 5

Szkoła Podstawowa nr 5 im. Króla Władysława Łokietka przy ul. Smyczkowej doczekała się nowego placu zabaw. Inwestycję wywalczyli sami mieszkańcy poprzez poparcie projektu przygotowanego i zgłoszonego przez szkolną społeczność do ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego.


W budynku SP nr 5 przez kilkanaście lat funkcjonowało z powodzeniem Gimnazjum nr 5. W związku z faktem, że ostatnia reforma oświaty zlikwidowała ten typ szkół, trzy lata temu decyzją Rady Miasta Lublin przy ul. Smyczkowej reaktywowano podstawówkę. Szkoła tego typu działała tutaj już wcześniej, począwszy od 1982 r.

Powrót najmłodszych uczniów do „piątki” spowodował starania dyrekcji placówki wraz z działającą przy niej radą rodziców o wybudowanie na terenie szkolnym placu zabaw. Inicjatywa ta została ostatnio doprowadzona do szczęśliwego finału.

– Za realizację zadania odpowiadała firma Texpo Plus Gajos sp. j., a koszt całości zadania wyniósł niecałe 160 000 zł. Wykonawca udzielił na wykonane prace 36-miesięczną gwarancję – informuje Grzegorz Jędrek z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

Jakie atrakcje czekają na uczniów na nowym placu? – Zamontowane zostały: zestaw zabawowy, czworościan gimnastyczny, dwie huśtawki metalowe, równoważnia, tablica do malowania, karuzela, tunel, bujak. Dodatkowo na placu są także ławki, kosz na śmieci, tablica regulaminowa oraz tablica budżetu obywatelskiego – wylicza Grzegorz Jędrek.

Do Szkoły Podstawowej nr 5 uczęszcza obecnie ok. 500 dzieci, ale w przypadku utrzymania się naboru do klas pierwszych na poziomie z ostatnich dwóch lat, placówka już w roku szkolnym 2020/21 przekroczy liczbę 800 uczniów.

Marek Kościuk