Po studentach czas na seniorów

Ledwie świętowanie zakończyli studenci, a już do przejęcia kluczy do bram miasta szykują się seniorzy. W ramach 8. Dni Seniora od 3 do 7 czerwca odbędzie się ponad 300 wydarzeń dedykowanych starszym mieszkańcom naszego miasta, w tym koncert Ireny Santor, która zaśpiewa swoje największe przeboje w Centrum Spotkania Kultur.


Zdrowie dla seniora

Uroczyste rozpoczęcie Dni Seniora wraz z symbolicznym przekazaniem klucza do bram miasta odbędzie się w poniedziałek 3 czerwca o godz. 11. 00 przed wejściem do ratusza.

– Ideą Dni Seniora jest upowszechnianie aktywności społecznej seniorów, zachęcanie do prowadzenia aktywnego stylu życia, poszerzania wiedzy i rozwijania swoich pasji. Z radością zapraszam na kolejną edycję tych wydarzeń i jak zawsze zachęcam do zadbania o swoje zdrowie i do skorzystania z dostępnych atrakcji i rozrywek – mówi Monika Lipińska, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. społecznych.

Dużo dla zdrowia

Częścią obchodów już tradycyjnie będzie „Miasteczko Zdrowia dla Seniora”, które 6 czerwca w godzinach 10.00- 13.00 zagości w Galerii Plaza. Na miejscu będzie można skorzystać z bezpłatnych badań, zmierzyć ciśnienie tętnicze, poziom cukru we krwi czy cholesterolu, skorzystać z konsultacji z zakresu fizjoterapii, stomatologii, foniatrii, okulistyki, a także medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej.

W dniach 3-14 czerwca miasto Lublin wraz z Uniwersytetem Medycznym oraz Klastrem Lubelska Medycyna zaprasza seniorów na VII Lubelskie Dni Promujące Zdrowie pod hasłem „Zdrowie Mężczyzn”. Z kolei 8 czerwca przy Centrum Kultury w Lublinie w godzinach 12.00-16.00 odbędzie się Rodzinny Festyn Zdrowotny, podczas którego w punktach informacyjno-konsultacyjnych mieszkańcy będą mogli skorzystać z porad specjalistów w zakresie zdrowia, dietetyki, kosmetologii czy wykonać podstawowe badania profilaktyczne, np. zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi, poziomu glukozy, dwutlenku węgla, masę ciała, wykonać badanie przesiewowe w zakresie profilaktyki tętniaka aorty brzusznej czy profilaktyki czerniaka (te dwa ostatnie badania będą dostępne dwukrotnie, żeby umożliwić dotarcie do większej ilości osób – 6 czerwca w Plazie i 8 czerwca przy Centrum Kultury).

Poza tym od 3 czerwca w różnych dzielnicach miasta będą odbywały się darmowe badania, warsztaty, spotkania czy zajęcia dedykowane seniorom. Na bezpłatne warsztaty seniorów zapraszają m.in. Muzeum Wsi Lubelskiej, Domy Kultury czy filie MBP w Lublinie. Warto zajrzeć na stronę www.lublin.eu, do zakładki „seniorzy”, gdzie jest szczegółowy program wydarzenia albo przyjść pod ratusz, gdzie codziennie (w godzinach 11.00-14.00) będzie działał specjalny punkt informacyjny, w którym pracownicy Wydziału Inicjatyw i Programów Społecznych oraz członkowie Rady Seniora będą wydawać program LDS, udzielać informacji na temat form wsparcia, z jakich w Lublinie mogą korzystać osoby starsze i przyjmować wnioski o wydanie Lubelskiej Karty Seniora, której posiadacze mogą liczyć na zniżki m.in. w wielu instytucjach kultury.

Uroczyste zakończenie Lubelskich Dni Seniora odbędzie się 7 czerwca w Centrum Spotkania Kultur w sali operowej, gdzie o godz. 16.00 odbędzie się koncert Ireny Santor, która, oprócz znanych przebojów, zaśpiewa również piosenki ze swojej najnowszej płyty „Punkt widzenia”. Seniorzy mogą odbierać bezpłatne wejściówki w Wydziale Inicjatyw i Programów Społecznych przy ulicy Leszczyńskiego 23 w godzinach pracy Urzędu Miasta Lublin do momentu ich wyczerpania.

Dla naszych czytelników mamy także bezpłatne wejściówki na ten koncert – wystarczy w środę, 29 maja, po godzinie 10.00 zadzwonić na redakcyjny numer: 509 710 033. Liczba wejściówek ograniczona, a przyznamy je według zasady „Kto pierwszy ten lepszy. (EM.K.)

Karta dająca ulgi

Do tej pory wydano już 17 100 Lubelskich Kart Seniora, które upoważniają mieszkańców Lublina w wieku powyżej 60 lat do korzystania z ulg i zniżek oferowanych przez 163 partnerów Programu.

Nowa rada seniorów

22 maja Rada Seniorów Miasta Lublin rozpoczęła drugą, czteroletnią kadencję. Rada jest organem o charakterze konsultacyjnym, doradczym i inicjatywnym wobec władz Miasta Lublin. Jej zadaniem jest m.in. wspierania różnych form aktywności ludzi starszych, upowszechnianie wiedzy o ich potrzebach i prawach czy opiniowanie i konsultowanie spraw dotyczących sytuacji seniorów oraz dotyczących ich aktów prawa. W skład Rady Seniorów Miasta Lublin na lata 2019-2023 wchodzi 10 członków, wyłonionych przez komisję wyborczą powołaną przez prezydenta miasta spośród kandydatów wskazanych przez organizacje zrzeszające seniorów i działające na ich rzecz. W kadencji 2019-2023 w skład rady wchodzą: Leszek Gęca – zgłoszony przez Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Lublinie, Alina Gucma – zgłoszona przez Zarząd Okręgowy w Lublinie Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Wanda Jędrzejewska – zgłoszona przez Stowarzyszenie Terraz Senioras, Małgorzata Zmysłowska – zgłoszona przez Fundację Kultury Chrześcijańskiej ARTOS, Kazimiera Soszyńska – zgłoszona przez Lubelski Związek Inwalidów Narządu Ruchu, Janusz Kobylański – zgłoszony przez Naczelną Organizację Techniczną, Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych, Rada w Lublinie, Anna Gińko-Furmanik – zgłoszona przez Fundację Rozwoju Człowieka LOGIKON, Halina Kobylarz – zgłoszona przez Fundację „Lubelski Uniwersytet Drugiego Wieku”, Elżbieta Pomorska – zgłoszona przez Towarzystwo Wolnej Wszechnicy Polskiej, Oddział w Lublinie, Piotr Nakonieczny – zgłoszony przez Fundację na Rzecz Seniorów „Bonum Vitae”. W pracach rady uczestniczy również czterech przedstawicieli wskazanych przez Prezydenta Miasta Lublin: Alina Famares – liderka zespołu wokalnego „Pasjonatta”, Maria Laskowska-Szcześniak – specjalista w dziedzinie geriatrii, Sławomir Skowronek – Dyrektor Wydziału Inicjatyw i Programów Społecznych i Anna Złonkiewicz – emerytowany pracownik społeczny. Przewodniczącą Rady ponownie została wybrana jednogłośnie pani Alina Gucma. Rada przyjmuje interesantów w w każdy piątek od godz. 13.00 do godz. 15.00 w swojej siedzibie w Wydziale Inicjatyw i Programów Społecznych UM Lublin przy ul. Leszczyńskiego 23 (wejście od ul. Przy Stawie), tel. 81 466-20-69; sekretariat 81 466-30-50, e-mail: rada.seniorow@lublin.eu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here