Pobiegli dla osób z niepełnosprawnościami

Za nami 10. edycja charytatywnej sztafety Poland Business Run. Na mecie wirtualnej rywalizacji zameldowało się ponad 28 tysięcy biegaczy z przeszło 1300 firm – 505 z Lublina. Oprócz środków z opłat startowych, na rzecz osób z niepełnosprawnościami trafi dodatkowe 82,5 tys. złotych zebrane w akcji “Pomagam Bardziej”. Protezy, wózki i rehabilitację otrzyma co najmniej 103 beneficjentów z całej Polski, w tym trzy osoby z woj. lubelskiego.

Choć ze względów bezpieczeństwa zawody w największych polskich miastach nie mogły się odbyć, na imprezę w formule wirtualnej zapisała się rekordowa liczba przedstawicieli firm i korporacji. Każdy biegacz 5-osobowej sztafety pokonał 4 km po samodzielnie wybranej trasie, a wyniki zawodników zarejestrowały aplikacje w smartfonach.

Taka forma pozwoliła na udział w sztafecie również poza granicami naszego kraju. Dystans charytatywnego biegu pokonano m.in. w Singapurze, Indiach, Kanadzie, Indonezji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich czy Japonii. Poza Polską pobiegły zagraniczne oddziały firm i korporacji, a także osoby, które 5 września przebywały akurat na urlopie, np. w Turcji czy na Sycylii.

W Lublinie wystartowało 101 pięcioosobowych drużyn ze 111 zarejestrowanych. Mimo, że żadna z drużyn z Lublina nie znalazła się w czołowej 30, to zawodnicy z powodzeniem mogą nazywać siebie zwycięzcami, ponieważ dzięki ich zaangażowaniu, potrzebujący otrzymają pomoc, potrzebną, aby żyć komfortowo i powrócić do sprawności: Marek Rajter z Sawina, który przez chorobę doznał bezwładu nóg otrzyma ortezę, by mógł swobodnie się poruszać; Ewa Strzelecka, strażaczka pochodząca z Lublina, która w wyniku nowotworu straciła nogę dzięki nowej protezie będzie mogła w pełni wróci do pracy, a Marek Madeja, emerytowany nauczyciel języka polskiego z Lublina, który stracił nogę przez powikłania z powodu cukrzycy, otrzyma dofinansowanie do protezy, która pomoże mu sprawnie się poruszać.

– Choć nie mogliśmy hucznie świętować 10. urodzin biegu i spotkać się z biegaczami na liniach startu w największych polskich miastach, wciąż mamy ogromne powody do radości. Rekord zapisanych uczestników i ponad 100 beneficjentów to cudowny wynik na jubileusz. Bardzo dziękujemy biegaczom, sponsorom i partnerom, bez których nie byłoby to możliwe – mówi Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Poland Business Run.

Chociaż wszystkim przyświecał przede wszystkim charytatywny cel, nie zabrakło zaciętej sportowej rywalizacji. W pierwszej trójce znalazły się sztafety: #AdamCzerwińskiTeam z Krakowa (czas:01:02:34), MANUFAKTURA MIESZKAŃ z Poznania (01:07:20), State Street 1 z Krakowa (01:08:36).

Sztafety walczyły nie tylko o tytuł najszybszego zespołu. W ramach akcji “Pomagam Bardziej”, która jest nieodłącznym elementem biegu, drużyny zbierały środki na wsparcie beneficjentów Poland Business Run. Po emocjonującym finale, który miał miejsce 5 września o godz. 12:00, na koncie akcji udało się zebrać 82,5 tys. złotych, które zostaną w całości przekazane na pomoc w zakupie protez kończyn i rehabilitacji dla osób ze schorzeniami narządów ruchu.

Pełna lista wyników znajduje się pod linkiem: https://live.sts-timing.pl/businessrun2021/