Pociągiem z Chełma do Włodawy

Radni podjęli uchwałę o uruchomieniu w letnie weekendy połączenia kolejowego na trasie Chełm – Włodawa. Dopłacić trzeba do niego prawie 120 tys. zł, ale składa się na to kilka samorządów.

Uruchomienie połączenia kolejowego na linii nr 81 na trasie Chełm – Włodawa to wynik współpracy samorządów lokalnych: miast Chełm i Włodawa, powiatu włodawskiego, gmin Chełm, Ruda-Huta, Wola Uhruska oraz Włodawa z województwem lubelskim. Przewozy pasażerskie na wskazanej trasie funkcjonują nieprzerwanie od 2012 roku. Połączenie realizowane będzie od 25 czerwca do 25 września br. w soboty i niedziele w godzinach porannych oraz popołudniowych.

Przyjęcie przez chełmskich radnych uchwały w sprawie dofinansowania dla tego kursu była formalnością (podczas czwartkowej sesji głosowali za tym jednogłośnie), ale niezbędną, aby doszedł on do skutku. Samorządy, które włączyły się w organizację połączenia kolejowego zobowiązały się do udzielenia pomocy finansowej dla województwa lubelskiego w wysokości 40 proc. wygenerowanego deficytu. Udział finansowy miasta Chełm wyniesie 6.795,91 zł.

W uzasadnieniu do uchwały czytamy, że na trasie Chełm – Włodawa w 2022 r.

wzorem lat ubiegłych planowane są dwa kursy pociągów według indywidualnych rozkładów jazdy. Rozliczanie kosztów zadania przeprowadzone zostanie w oparciu o tzw. deficyt przewozów liczony jako różnica kosztów i przychodów przedsięwzięcia. Na podstawie kalkulacji przedstawionej przez lubelski oddział Przewozów Regionalnych przedmiotowy wskaźnik kształtuje się na poziomie 118 928,36 zł.

W uzasadnieniu do uchwały czytamy jeszcze, że „przewozy pasażerskie na linii nr 81 stanowią ważny instrument tworzenia zrównoważonej polityki regionalnej oraz element promocji turystycznej Miasta Chełm, okolicznych gmin i powiatów”. Z połączenia kolejowego chętnie korzystają zarówno osoby wypoczywające na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim, jak i mieszkańcy zainteresowani atrakcjami regionu. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here