Pociągiem z Chełma do Włodawy

Ponad 17 tys. zł dopłaci miasto do wakacyjnych połączeń kolejowych z Chełma do Włodawy. Najwięcej dołoży samorząd województwa lubelskiego. Pociągi na tej trasie, po wcześniejszej kilkunastoletniej przerwie, kursują latem od 2012 roku.

Połączenie na trasie Chełm – Włodawa to efekt współpracy samorządu województwa lubelskiego z miastem Chełm, miastem Włodawa, powiatem chełmskim oraz gminami: Chełm, Ruda-Huta, Wola Uhruska i Włodawa. Pierwsze pociągi pojawiły się w 2012 roku. Kursy odbywały się w soboty i niedziele.

W bieżącym roku pierwszy pociąg na trasie z Chełma do Włodawy ruszy 23 czerwca, a ostatni – 30 września. Planowane są po dwa kursy w każdym z kierunków. Połączenie nie należy jednak do rentownych. Co roku samorządy proporcjonalnie dokładają do jego utrzymania. Wyliczono, że w tym roku deficyt, który muszą pokryć samorządy wyniesie ponad 115 tys. zł. Połowę tej kwoty zabezpieczy województwo lubelskie. Udział Chełma wyniesie 17 343 zł.

Miejscy radni zastanawiali się, czy to nie za dużo. Jerzy Jaworski ironicznie pytał, czy nie tańszy do Włodawy będzie przejazd taksówką. Wiceprezydent Chełma, Józef Górny wyjaśnił, że gdyby połączenie miało utrzymywać się wyłącznie ze sprzedanych biletów, jeden przejazd z Chełma do Włodawy kosztowałby 24 zł. – Cena biletu normalnego, jaka będzie obowiązywała latem, to 11 zł – dodał zastępca prezydenta.
Ostatecznie radni jednogłośnie zgodzili się, by miasto dołożyło do letnich połączeń kolejowych z Chełma do Włodawy. (s)